Prof. Dr. Ömer Özkan: Yüz nakli, Türkiye’nin prestij ameliyatları

29 Eylül 2013 - 17:06

ORDU - Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştiren ekibin başında bulunan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan yüz nakli ameliyatlarının Türkiye için prestij ameliyatlar olduğunu söyledi.

Ordu'da, kamu ve özel sektörde görev yapan sağlık çalışanları ile tıp alanında eğitim alan öğrencileri sahasında otorite olan hekimlerle bir araya getirmek amacıyla 'Sağlıkta Hizmet Günleri' sempozyumu düzenlendi. Çok sayıda dünya çapında başarılara imza atan hekimin katıldığı sempozyumda bir konuşma yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, “Bu ülkede bu tür ameliyatlar yapılabiliyorsa tıbbın seviyesini göstermesi açısından çok önemli. Bu ülkede böbrek ve karaciğer nakli nasıl rutin yapılıyor ve ne kadar önemli ise, bu düzeyde üst ameliyatlar yapılabiliyorsa, üst düzey hastalar burada kabul edilebilir. Bu sadece tıbbi anlamda değil, diğer anlamlarda da ülkeye prestij kazandırıyor” ifadelerini kullandı.

Yüz nakli operasyonlarının diğer nakiller gibi binlerce kez yapılabilecek bir nakil olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz naklinin mutlaka ihtiyacı olan insanlara yapılması gerektiğini söyledi. Yüz naklinin ilgi çekmesini de insanlara bir farkındalık meydana getirmesine bağlayan Prof Özkan, yüz nakli ameliyatlarının teknik ve organizasyon açısından çok önemli ve sembolik bir ameliyat olduğunu sözlerine ekledi.

Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmet Başkanı Uz. Dr. Coşkun Avcı ve Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Özgür Eren’in koordinatörlüğünde yapılan sempozyumda konuşan Dr. Avcı, "Bu tür sempozyumlarla birlikte ne yapabilirizi konuşuyor, geleceğe dair projeleri tartışıyoruz” dedi. Sempozyumla tıp fakültesi ve sağlık meslek lisesi öğrencileri ile birlikte Ordu’da görev yapan hocaları, sempozyuma katılan değerli hocalarla bir araya getirme ve sohbet etme şansı bulduklarını, geleceğe dönük projelerinden konuşulduğu bu tür aktivitelere bütün kurumların ihtiyacı olduğunu ifade etti.

'Sağlıkta Hizmet Günleri' sempozyumuna Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştiren ekibin başında ki Prof. Dr. Ömer Özkan'ın yanı sıra, Karatay diyeti kitabıyla obeziteye savaş açan Prof. Dr. Canan Karatay, Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Tıp Hukuku alanında Prof. Dr. Hakan Hakeri, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Arın Namal, Prof. Dr. Mustafa Bilici, Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Dr. Turgay Şirin’in yanı sıra Ordu’da çeşitli hastanelerde görev yapan çok sayıda doktor, tıp fakültesi ve sağlık meslek lisesi öğrencisi katıldı.

(CİHAN)


Güncel