Prof. Dr. Özdemir: Açık süt alırken hayvanın nerede otladığını sorun

04 Eylül 2011 - 13:36

SAKARYA - Araç trafiğinin yoğun olduğu yolların yakınında bulunan meralarda otlatılan ineklerin sütlerindeki kurşun düzeyi, standartların iki kat üzerinde bulunuyor. Sütteki kurşun düzeyinin fazla olmasının özellikle çocuklar başta olmak üzere insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, açıkta satılan sütleri tüketenlerin, hayvanların otladığı yeri sorarak sütü almaları tavsiyesinde bulunuyor.
Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Özdemir, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na yaptığı açıklamada, ineklerin sütlerindeki kurşun ve çinko düzeyinin trafik kirliliğinden etkilenme düzeyini belirlemeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.
Çalışma kapsamında E–5 ve otoyol kenarında bulunan meralar ile araç trafiğinin yok denecek kadar az olduğu köylerin meralarında otlayan ineklerden süt örnekleri aldıklarını kaydeden Özdemir, analiz sonuçlarına göre taşıt trafiğinin yoğun olduğu yolların yakınındaki meralarda otlatılan ineklerin sütlerindeki kurşun düzeyinin Türk Gıda Kodeksi standartlarının belirlediği oranın iki kat üzerinde olduğunu söyledi.
Trafiğin az olduğu yerlerde otlayan ineklerin sütündeki kurşun düzeyinin gıda kodeks standartlarında belirlenen oranın altında olduğuna dikkat çeken Özdemir, sütünden faydalanılan hayvanların araç trafiğinden uzak yerlerde otlatılması gerektiğini ifade etti.
Tüketicilere açıkta satılan sütü alırken hayvanın nerede otladığını sormaları tavsiyesinde bulunan Özdemir, "Yol kenarında otlayan ineklerin sütlerini kullanmak sağlık açısından riskler taşıyor. E-5 ve otoyol müthiş bir yoğunluk var. Bu yolların kenarlarında çok büyük meralar var. Bu meralarda yığınla da hayvan var. Süt alınan bölgelerde bu bölgeler. Yolun etrafında otlayan hayvanların sütlerindeki kurşun oranı daha yüksek. Hayvanlar yol kenarlarındaki otlarla mı beslendi? Yoksa yoldan uzakta mı beslendi? Bunlara dikkat edilmesi lazım. Hayvanların yiyeceği gıdalar taşıtların geçmediği alanlardan temin edilmesi gerekiyor. Hayvanı merada otlatmasanız da aynı yol kenarındaki bir yerde yetişen otu slaj yaparak yedirseniz bile yine aynı etki devam ediyor. Açıkta süt tüketenler, sütü alırken hayvanın nerede otladığını ya da yeminin nereden sağlandığını sormasında fayda var. Sütü güvenilir yerden almak lazım." dedi.
Meraların yollardan uzakta, taşıtların geçmediği yerlerde bulunması gerektiğini anlatan Özdemir, bu sağlanamıyorsa meraların ağaçlandırılmasının soruna çözüm sağlayacağını dile getirdi.
Ağaçların kurşunu tuttuğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti: "Meralara şerit şeklinde ağaçlar ekilebilir. Bol yapraklı ağaçlar tercih edilmeli. Bu sayede emisyonun içerilere kadar ulaşması engellenebilir."

KURŞUNUN ZARARLARI
Ağır metal olan kurşun, özellikle çocukların sağlığını etkiliyor. Kurşun zehirlenmesi, çocuklarda öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği sendromu, hatta otizme sebep olabiliyor. Anne karnında kurşundan etkilenen bebeklerde, prematüre doğumlar, düşük doğum ağırlığı, zihinsel ve nörolojik özür görülebiliyor.

(CİHAN)


Güncel