PROGED, Niğde'yi proje üssü yapacak

08 Kasım 2010 - 11:32

Niğde Üniversitesi'nin, kente yönelik oluşturduğu Proje Geliştirme ve Destekleme (PROGED) birimi faaliyete başladı. Proje birimi ile kentteki sanayi ve ticaret kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve bireysel girişimcilere proje konusunda teknik destek verilecek. Birim, sanayi kuruluşları ile çok sayıda araştırma ve uygulama projesini hayata geçirerek, Niğde'nin proje üssü yapılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

PROGED Birim Sorumlusu Doç. Dr. Cihat Polat, konuyla ilgili açıklamasında, son yıllarda iş yapma tarzının değiştiği Türkiye'de projeye dayalı iş yapıldığını ve firmaların mutlaka bu yöntemi benimsemesi gerektiğini söyledi.

Firmaların önünde birçok imkân olduğuna dikkat çeken Polat, söz konusu imkânlardan yalnızca fikirlerini proje haline getirebilen ve uygun proje geliştiren firmaların faydalanabildiğine işaret etti.

Polat, Niğde'de proje konusunda son yıllarda kayda değer çabalar görülmesine rağmen, alınması gereken ciddi bir mesafe bulunduğunu ve üniversitenin bu alanda kente katkı amacıyla PROGED'i oluşturduğunu belirtti.

Polat; "Niğde Üniversitesi, Niğde'nin üniversitesi olmak; Niğde'ye katkı sağlamak istiyor. Bu birimi kurmakla üniversitemiz kente yönelik bir adım daha atmış durumda. Amacımız, üniversitemizdeki birikimi kentin faydasına sunmak. Birimimiz bünyesinde proje hazırlama ve uygulama konusunda gerçekten çok tecrübeli akademisyen arkadaşlarımızdan oluşan bir ekip oluşturuldu. Üniversitemiz, bu ekibi birim vasıtasıyla Niğde'nin hizmetine sunmuş oluyor. İşadamlarımız ve sanayicilerimiz, fikirlerini proje haline getirmede bu ekipten faydalanabilirler. Her türlü teknik desteği ve danışmanlık hizmetini elde edebilirler. Bu birim bunun için oluşturuldu." diye konuştu.

Niğde'de proje yapma potansiyeli olan firmaları ziyaret edip, ortak neler yapabilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydeden Polat, bazı firmalarla görüşmelerin başladığı, zaman içinde diğer firmalarla da görüşeceklerini açıkladı.

PROGED ile üniversitedeki proje tabanlı faaliyetleri teknik açıdan destekleyip kalitesini artırmayı amaçladıklarını da dile getiren Polat, üniversitede ve kentte proje kültürünün ve projeye dayalı çalışma tarzının gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Üniversite-kent ve üniversite-sanayi işbirliğine ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmayı hedeflediklerine değinen Polat, işadamları, sanayiciler ve girişimcilerin üniversitenin internet sitesinden kendilerine ulaşabileceğini aktardı.

PROJE GELİŞTİRME VE DESTEKLEME BİRİMİ

PROGED, sanayiden veya üniversiteden gelecek proje fikirlerinin proje haline getirilmesi için teknik destek sağlayacak ve hayata geçirilmesi için danışmanlık hizmeti verecek. Ayrıca hedef kitlelere yönelik her türlü tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak birim, sanayi kuruluşları ile uygun alanlarda ortak projeler geliştirebilecek. Proje hazırlama ve proje yönetimi gibi konularda da eğitim faaliyetlerinde bulunacak.

Üniversitede proje geliştirmek isteyen akademisyenlere de teknik destek verecek olan birim, gerekli bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerini de birlikte yürütecek.


(CİHAN)


Türkiye