Psikiyatrist Yavaş: Boşanmaların artmasının sebebi acelecilik

30 Aralık 2010 - 11:16

İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatristi İsmail Yavaş, son yıllarda artan boşanma ve şiddet olaylarının altında aceleciliğin yattığını söyledi. Acele etmenin insana hata yaptırdığını belirten Yavaş, her evlilikte zor günlerin, hattâ yılların yaşanabileceğini, her şeyi zamana yaymak gerektiğini ifade etti: "Yuvanın yıkılmasında acele etmek, zamanı sıfırla çarpmaktır. Sıfır, matematikte yutan elemandır. Hangi sayıyı sıfırla çarparsanız çarpın, sonuç sıfır olur. Oysa hakiki insan, düşünmeli ve istişare ederek hareket etmelidir. Mefistonun (şeytan) oyununa gelmemelidir." dedi.

Acele eden insanın ön ve arkasının duvarla örülmüş gibi olduğunu anlatan Psikiyatrist Yavaş, böyle kişilerin hiçbir şeyi göremeyeceğini ve sadece kendisini dinleyeceğini söyledi. Aceleci insanların, zihnini kullanmak yerine kendini zihnine kullandırdığını anlatan İsmail Yavaş, "Bunlar, dümeni kopmuş gemi gibidir. Dalgalar ve fırtına nereye sürüklerse, kontrolsüzce oraya gider. Mefistoyla arkadaş, egosunun izinde yanlış yapmaya meyilli ve tehlikeli bir gidiş içindedirler." şeklinde konuştu.

Acele etmenin insanı yanılttığını, bu sebeple acelecilikle mücadele gerektiğini vurgulayan Çocuk Psikiyatristi Yavaş, bunun için çeşitli öneriler sıraladı: "Tartışma ortamlarından uzak durmak, çok sinirliyken ortam değiştirmek. Çözümsüzlüğe inanmamak ve çözüm taraftarı olmak. Mutlaka istişare etmek ve kendine uymasa bile topluluk kararına değer vermek. Akla güvenmemek. İnsanı mahvedenin, doğru zannedilen yanlışlar olduğunu bilmek. Egoist olmamak, en büyük düşmanın kendi nefsi olduğunu unutmamak. Kararları birçok defa gözden geçirmek, yanlışları fark edince dönmesini bilmek. Aleyhte bile olsa doğrudan yana olmak, doğru zannettiğimiz bazı şeylere kör olabileceğimizi bilmek. Kendine çok güvenmemek. Öfkeye hakim olmak ve yutmak. İç savaşı kazanmak ve Allah'a inanmak."


(CİHAN)


Türkiye