Putin 30 pare top atışının ardından koltuğuna oturacak

05 Mayıs 2012 - 14:56

MOSKOVA - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 7 Mayıs’ta yemin törenin ardından Kremlin’de devlet başkanlığı koltuğuna oturacak. 2000-2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, bu sefer 6 yıllığına başkan olacak. Putin’in 2018 sonrası bir kez daha seçilmesinin önünde anayasal engel bulunmuyor.

Kremlin’de üç ayrı salonda gerçekleşecek bir saatlik törenin resmi olan kısmı, Andrey Salonu’na Muhafız alayında görevli askerlerin Devlet Başkanlığı’nın simgesi çift başlı kartalın bulunduğu Rusya bayrağı ve Rusya anayasasını getirmesi ile başlayacak. Salona Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’den sonra girecek Putin, yemin için kürsüde yerini alacak.

Putin kırmızı kaplı anayasa üzerine sağ elini koyarak ülkesine hizmet edeceğine dair kısa yemin metnini okuyacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından Devlet Başkanı olarak ilan edilecek Putin, 30 pare top atışı ile selamlanacak. Yemin töreninin ardından liderler kısa bir konuşma yapacak.

PUTİN KENDİ KABİNESİNİN İSTİFASINI KABUL EDECEK

Putin’in devlet başkanı olmasından kısa bir süre önce bakanlardan birini vekil başbakan olarak ataması bekleniyor. Böylece Putin başbakanlık görevinden ayrılmış olarak yemin törenine katılacak. Putin’in göreve başlamasının ardından ise vekil başbakan kabinenin istifasını yeni devlet başkanına sunacak. Putin’in de Medvedev’in başbakanlığında yeni kabineyi açıklaması ve parlamentonun onayına sunması öngörülüyor. Putin iktidar partisi Birleşik Rusya liderlik koltuğunu da Medvedev’e devredecek.

Başbakan yardımcıları, bakanlar, yerel yöneticiler, başkanlık idaresi, din adamları, siyaset bilimciler, medya mensupları ve diğer katılımcılardan yaklaşık bin kişi yemin töreninde yerlerini alacak. Tören için devlet bütçesinden 26 milyon ruble (878 bin 400 dolar) ayrıldı.
Devlet televizyonlarının canlı olarak vereceği yemin töreninin pazartesi günü TSİ 12:00’da başlaması öngörülüyor. Katılımcılardan törene siyah resmi kıyafetle gelmeleri istendi.

(CİHAN)


Dünya