Putin, Formula 1 aracı ile 240 bastı

07 Kasım 2010 - 20:40

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Renault marka Formula 1 aracı ile Rusya'nın kuzey batısında bulunan Leningradski bölgesinde özel deneme sürüşü gerçekleştirdi. Saatlerce pistlerde kalan Putin, 240 kilometreye ulaştı ve 2012 Kremlin başkanlık yarışına da hazır olduğunu gösterdi.

Siyah kuşak judo derecesi olan Putin geçen hafta sonu da ata binip, balık tutarak gündemde kalmıştı. Yaz döneminde çıkan yangınları söndürmek için uçak kullanan Rusya Başbakanı, çoğu zaman ayı ve kaplan avına çıkarak çevre çalışmalarına destek veriyor. Putin, Baykal denizinin tabanına da mini bir deniz altı ile dalarak Rusya'nın yeraltı zenginliklerine dikkat çekmişti.

Aracın kokpitine girmeden önce gerekli eğitimleri alan Putin, hız yapmaktan korkmadı. Çita-Habarovski otobanının açılışında kullandığı sarı renkli Lada Kalina aracını anımsatan Putin'in kullandığı sarı renkli araç, yarış severlerin ilgi odağı oldu. Rusya yazılı başlık giyen Putin, Renault yarış elbiseleri ile araca bindi.

Putin'in sürüşüne bir pilot aracı ile öncülük ederken, araçta Lada reklamı yer aldı. Putin'e aracı nasıl kullanacağı ile ilgili son detayların İngilizce olarak anlatılması ve Rusya Başbakan'ın 'Okey' diyerek karşılık vermesi kayıtlarda yer aldı. Yarış sonrası görüntüleri izleyen Putin, 240 kilometre için "İlk sürüş için hiç de fena değil" yorumu yaptı.

Rusya Başbakanı Putin bir ay önce Rusya'nın Karadeniz tatil kenti Soçi'de 2014-2020 yıllarında Grand Prix yarışlarının bölgede gerçekleşmesi ile ilgili anlaşmanın imza törenine katılmıştı. Rusya'nın en popüler sahil kenti olan Soçi, 2014 yılında Kış Olimpiyat Oyunları'na da evsahipliği yapacak. Putin daha önce yaptığı değerlendirmelerde de bu tür yarışların Rusya otomobil sektörünün gelişimine katkı sağlayacağını ifade etmişti.


(CİHAN)


Dünya