Putin füze kalkanında hukuki güvence istedi; sözlü taahhüt çocukça

02 Haziran 2012 - 13:06

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’ya karşı olmadığına dair hukuki garanti verilmesi durumunda füze kalkanında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Kremlin’e oturmasının ardından çıktığı ilk yurtdışı turunun üçüncü ayağında Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile bir araya gelen Rusya lideri, uzun süredir batı ile tartışma konusu olan füze kalkanı ile ilgili şartlarını açıkladı.

İki liderin ortak düzenlediği basın toplantısında sorulara yanıt veren Putin, “Biz sürekli olarak füze kalkanının Rusya’ya karşı olmadığını söylüyoruz. Bu yeterli değil… Hukuki bağlayıcılığı olan askeri ve teknik açıdan garanti sağlayacak belgeler istiyoruz” dedi.

“Ancak bu şekilde kendimizi güvende hisseder ve diyalog için normal partner olabiliriz” değerlendirmesinde bulunan Rusya lideri, sözlü açıklamaları yetersiz bulduklarını vurguladı.

Fransa ve diğer NATO ülkeleri ile yapıcı bir diyalog içinde olmayı umduklarını ifade eden Putin, “Modern dünyada ‘Korkmayın! Biz söz veriyoruz bir şey olmayacak’ tarzı açıklamalar tatmin etmiyor. Bu çocukça. Bizim güvenlikle ile ilgili ciddi anlaşmalara ve garantiye ihtiyacımız var” eleştirisi getirdi.

Rusya ve NATO, 2010 Kasım ayında yaptıkları görüşmede Avrupa füze savuma sistemi konusunda işbirliği yapılması konusunda mutabakat sağlamıştı. NATO iki ayrı sistemin kurulması ve bilgi paylaşımının yapılmasını önerirken, Moskova tam işbirliğinin olacağı tek yapı talep ediyor.

Rusya askeri ve siyasi liderler batılı ülkeleri anlaşma sağlanmadan tek taraflı adım atılmaması konusunda sıklıkla uyarıyor. Rusya’nın nükleer gücünün etkisiz hale gelmesi durumunda önleyici saldırı yapılabileceği tehdidinde bulunan Moskova, Avrupa’nın ortasında bulunan Kaliningrad kentine nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerini yerleştirmeyi değerlendiriyor.

Fransa’dan önce Belarus ve Almanya’yı ziyaret eden Putin, Suriye krizi ile ilgili basın mensuplarının yoğun sorularına maruz kaldı. Suriye’ye sivillere karşı kullanılabilecek herhangi bir silah satışı yapmadıklarını savunan Putin taraf olmadıklarını, siyasi yolla barışın sağlanması için çabalarını sürdüreceklerini ifade etti. Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Moskova’dan çok Paris’te bulunduğunu hatırlatarak, Esed ve ailesine siyasi sığınma hakkı tanınmasına yeşil ışık yakmadı.

(CİHAN)


Dünya