Reklamda oynayan Dadaş, rolden aldığı 500 lirayla evinin elektrik borçlarını ödedi

09 Nisan 2010 - 14:12

Anadolu Sigorta reklamında gururlu Dadaş, 'Dayı' rolünü canlandıran emekli kaloriferci Sebahattin Bayraktutar, oynadığı rolden kazandığı 500 lirayla evinin birikmiş elektrik borçlarını ödedi.

Televizyonlarda yayınlandığı andan itibaren bütün Türkiyeyi duygulandıran, Atatürk'lü Anadolu Sigorta reklamının 56 yaşındaki kahramanı Sebahattin Bayraktutar, reklamdan kazandığı 500 lirayla birikmiş borçlarını kapattı.

Bir devlet bankasının ve lojmanlarının kaloriferciliğini yaptıktan sonra 11 yıl önce emekliye ayrılan Bayraktutar, 6 ay önce TOKİ'nin yaptırdığı 2+1 konutlardan satın aldı. Ancak satın aldığı evinin elektrik abone ücretini ve birikmiş diğer borçlarını ödemeyi düşünen Bayraktutar, 17 gün önce sürekli oturduğu kahvehanede çay içerken, reklam firmasının yetkilileri rol teklifinde bulunmuş. Bayraktutar da 500 lira karşılığında kendisine teklif edilen 'Depremzede Dayı' rolünü kabul etmiş. Okuma- yazması bulunmayan Sebahattin Bayraktutar'ı reklam firması 2 gün boyunca rolüne ve söyleyeceği repliklere çalıştırmış. Erzurum merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Atlıkonak (Evrenli) köyünde oluşturulan platformda çekimleri tamamlanan reklam filminin ardından Bayraktutar'a 500, figüranlara ise 50 lira ücret verilmiş. Aldığı 500 lirayla elektrik aboneliğini yaptırıp, birikmiş elektrik ve su borçlarını ödeyen emekli kaloriferci Bayraktutar, kendisine teklif gelmesi halinde yeniden bir reklam filminde oynayabileceğini belirtti. 2'si erkek, 7'si kız 9 çocuk babası olan Sebahattin Bayraktutar, normal zamanlarda kahvehanede boş oturmak yerine inşaatlarda çalışarak evine ek gelir götürmeye gayret ettiğini dile getirdi.

Reklam filminde oynadıktan sonra 'meşhur' olduğunu ve kendisini tanıyanların tebrik ettiğini ifade eden Bayraktutar, en çok da reklam filminden ne kadar para kazandığı sorusunun kendisine yöneltilmesinden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

REKLAM PLATFORMU KÖY, 2004'DE DEPREMLE YERLE BİR OLMUŞTU

Erzurum'da 1924 yılı Eylül ayında deprem meydana gelmişti. Bu sırada Trabzon'da bulunan Atatürk, deprem haberini alır almaz Erzurum'a geldi. İl merkezinde incelemelerde bulunan Atatürk, beraberindekiler ile depremin merkezi olan Pasinler (Hasankale) ilçesi ile Yağan köyünde incemelelerde bulunmuştu.

Anadolu Sigorta Şirketi de Atatürk'ün 1924'te Erzurum'a yaptığı deprem ziyaretinin çekimleri için Atlıkonak köyünü plato olarak seçmişti. 2004 yılında 5,1 ve 5, 3 şiddetindeki artçı iki depremde köyde ağır hasar meydana gelmişti. Depremde can kaybı yaşanmamıştı. Depremden iki yıl sonra köy, eski yerleşim merkezinden bir kilometre aşağıdaki yeni alan üzerinde yeniden kurulmuştu.


(CİHAN)


Türkiye