Romanya başbakanından Türk okulu öğrencilerine ödül

21 Aralık 2013 - 14:18

BÜKREŞ - Uluslararası eğitim olimpiyatlarında derece alan öğrenciler Romanya Başbakanı Victor Ponta tarafından ödüllendirildi.

Başbakanlık Sarayı'ndaki törende konuşan Ponta, "Bu yıl çok çalışıp derece alan öğrenci ve onları çalıştıran öğretmenleri ve onlara destek olan ailelerini kutluyorum. Eğitim sistemimiz daha çok gelişecek, sizlerden daha fazlasını bekliyoruz. Hepinizi tebrik eder bu başarılarınızı seneye de görmek isterim." dedi.

Toplamda 165 öğrencinin ödül aldığı törene Türk koleji öğrencileri damga vurdu. Uluslararası Bükreş Bilgisayar Türk (İCHB) lisesinde 36 öğrenci, olimpiyatlarda toplam 46 madalya kazanmıştı. Ödül alma sırası ICHB'ye geldiğinde, Türk lisesi öğrencileri sahneye sığmadı. Bakanlık yetkilisi, "Bu kadar çok sayıda öğrenciyi buraya çıkartan liseyi kutluyorum. Öğrencilerin arasında bakanlarımız bile kayboldu." dedi.

Ödül alan Vlad Alexandru Gavrila’nın annesi "Çocuğumuzu yedinci sınıfta bu okula göndermeseydik, kesinlikle şu anki başarıya ulaşamazdık. Okulu, çocuğumuza çok sahip çıktı. Çok büyük rolü var. Biz de ailecek destek verdik. Bu gururu beraberce yaşıyoruz." dedi.

Romanya'da 10 Türk okulu hizmet veriyor. Bu okulların öğrencileri, 2013 yılı içinde yurtiçi ve yurtdışında katıldıkları olimpiyatlarda 450'nin üzerinde madalya kazandı.

(CİHAN)


Dünya