Rum basını: Uluslararası konferans rafa kalktı

26 Şubat 2012 - 15:56

LEFKOŞA - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki -Mun’un Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını arzulamadığı, bu sebepten ötürü de müzakerelerin Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği Şubat 2013 tarihine kadar devam etmesini öngördüğü öne sürüldü. Bunun yanı sıra Rum basını uluslararası konferansında rafa kaldırıldığı iddia edildi.
Rum Kathimerini gazetesinin haberine göre BM’nin uzun süredir devam eden müzakerelerin bitişini ilan etmeden, son ana kadar çaba sarf etmeye niyetli olduğunu, bu yüzden de müzakerelerin Güney’deki başkanlık seçimlerine kadar sürmesinin öngörüldüğünü iddia etti.
Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Genel Sekreter Ban’ın ve uluslararası toplumun, Kıbrıs sorunundan “usanmasına” karşın son ana kadar çabaları sürdürmeyi arzuladıklarını belirterek, Ban’ın gelecek haftanın sonuna kadar Güvenlik Konseyi’ne sunması beklenen raporunun bir durum değerlendirmesi raporu niteliği taşıyacağını savundu.
Habere göre Ban raporunda, Greentree zirvelerinde ele alınan unsurlara, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan neler talep ettiğine ve bu ana kadar nelerin yerine getirildiğine değinecek.
Gazete, uluslararası konferans gerçekleştirilmesi düşüncesinden, bunun müzakerelerden beklentilerin düşük olması sebebiyle Nisan ya da Mayıs aylarında yapılması fikrinden de vazgeçildiğini iddia ederken, Ban’ın raporunda müzakere sürecinin ne zamana kadar süreceğini netleştirmesine de ihtimal verilmediğini öne sürdü.

(CİHAN)


Dünya