Rum ekonomisi raydan çıktı

25 Temmuz 2011 - 14:48

LEFKOŞA - Rum Ekonomi Bakanlığı teknokratlarının, Mari’deki Deniz Üssü’ndeki patlamanın ardından Rum ekonomisinin finansal açıdan raydan çıktığını gözlemledikleri ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi, “Mali Kabus” başlığıyla manşete çektiği haberinde, teknokratlar tarafından kaleme alınan rapora dayanarak, kamu maliyesinin düze çıkarılmasının; ikna edici yapısal önlemlerin ileriye götürülmesiyle acilen hızlandırılması gerektiğini yazdı.

Ekonomi Bakanlığı teknokratlarının, patlamanın kötü etkilerinin Rum ekonomisinin zaten kötü olan durumunu daha da zora sokacağına işaret ettiklerini yazan gazete, teknokratların; piyasadaki olumsuz psikolojinin kötüleşmekte olduğunu aynı zamanda hanelerin alım gücünün, işletmelerin rekabetinin ve Güney’e giden turist miktarının 2012 yılında yüzde 5 daha az olacağı gözleminde bulunduklarını ekledi.

Bu arada, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis ise açıklamasında, Mari’deki patlamadan zarar gören bölgelerde ikamet edenlere bugünlerde tazminatlarının verileceğini söyledi.

Politis’in haberine göre, Silikiotis açıklamasında, çevre bölgelerde patlama dolayısıyla meydana gelen zararın 1 milyon 700 bin Euro civarında olduğunun tahmin edildiğini ekledi.

(CİHAN)


Ekonomi