Rus uçaklarının teknik bakımı Türk MNG Technic’e emanet

06 Temmuz 2012 - 18:24

MOSKOVA - Türkiye’nin uçak bakım merkezi olan MNG Technic, Rusya'nın resmi havayolu kurumu Aeroflot'la sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre, Rus uçaklarının teknik bakım, tamirat ve boyama çalışmalarını MNG Technic yapacak.
Rus basını, Türk şirketin gerekli teknik donanımı, eğitimli teknik kadrosu ve sunmuş olduğu kaliteli hizmetini övdü.
MNG Technic’ten yapılan açıklamada Aeroflot’la sağlanan anlaşmadan memnun oldukları, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) sektörün en önemli oyuncularından biri olmayı hedefledikleri belirtildi. Şirkete göre Rus havayolu ile sağlanan anlaşma bu hedef istikametinde önemli bir adım olacak.
MNG Technic son olarak 2008 yılında Rus Havayolu şirketi Kras Air ile 1 adet Boeing 757 tip uçağın ve Anka Air ile 1 adet MD-83 tip uçağın bakım anlaşmasını yapmıştı.

2002 yılında ticari taşımacılık yapan uçaklara bakım amacıyla kurulan MNG Technic, 25 bin metrekarelik hangarlarında 4 geniş gövdeli ve 8 dar gövdeli uçağa aynı zamanda bakım yapabiliyor. 28 ayrı ülkeden havayolu şirketleri ile işbirliği anlaşması olan MNG Technic’in tüm hangar kapasitesi ise 60 bin metrekarenin üzerinde.
1923’te kurulan Rus Havayolu Aeroflot dünyanın en eski hava taşımacılığı şirketlerinden. Airbus A320, A330, Boeing B767 ve Sukhoi SuperJet-100’lerden oluşan 121 uçağı ile Aeroflot Avrupa’nın en hızlı büyüyen havacılık şirketleri arasında yer alıyor. 2011’de toplam 20 milyonun üzerinde yolcu taşıma kapasitesine ulaştı.

(CİHAN)


Ekonomi