"Rusya ile vize muafiyeti anlaşması iş dünyasını memnun etti"

17 Nisan 2011 - 11:55

RİZE - Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) Başkanı Mustafa Külünkoğlu, Rusya ile vizesiz seyahat döneminin başlamasının iş dünyasını memnun ettiğini söyledi.
Rusya ile ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini vurgulayan Külünkoğlu, “Rusya, Karadeniz Bölgesi olarak ticaret hacmimizin en yoğun olduğu ülke konumunda bulunuyor. Vizelerin kalkmasıyla birlikte bölgemizdeki iş adamlarımız daha yoğun bir şekilde Rusya’yla ticaret yapmak için çalışacak. Vizelerin kalkmasıyla birlikte iş adamlarımız seyahatlerinde hem zamandan hem de masraftan tasarruf sağlayacak. Özellikle kısa süreli iş ziyaretleri ve fuar katılımları açısından büyük kolaylıklar getirecektir. Atılan bu tarihi adımının komşumuz olan diğer ülkeler için de örnek olmasını diliyorum.” dedi.
Rusya’nın, Türkiye’nin en büyük ikinci dış ticaret partneri, Türklerin de en çok yatırım yaptığı ülke olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Külünkoğlu şöyle devam etti: “Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında 26,2 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. Bu rakamın 4,6 milyar dolarını ihracat, 21,6 milyar dolarını da ithalat oluşturdu. Rusya’nın ihracatında Türkiye beşinci sırada, ithalatında ise 11. sırada bulunuyor. Ekonomik olarak bu kadar yoğun ilişkilere sahip olduğumuz Rusya ile engelsiz yatırım ve ticaret ilişkisi için vizelerin kalkması çok isabetli oldu.”

(CİHAN)


Güncel