Rusya’da akıl hastanesinde yangın; 14 kişi kayıp

13 Eylül 2013 - 10:46

MOSKOVA - Rusya’nın batısındaki Veliki Novgorod kentinde Luka kasabasında 59 kişinin bulunduğu akıl hastanesinde gece saatlerinde yangın çıktı. 22 kişi kurtarma ekiplerinin yardımı ile tahliye edilirken, en az 14 kişinin akıbeti bilinmiyor. Rus basınına göre yetkililer yangından sabah saatlerinde 3-4 ceset çıkardı.

Bölge Acil Durum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Luka kasabasındaki akıl hastanesinde yerel saatle gece 03:00 civarında yangın çıktı. 22 kişi kurtarıldı. Bir kısmı kendi imkanları ile çıktı. 14 kişinin akıbeti hakkında bilgi yok.” dedi.

Rusya akıl hastanesi yangınları ile sıklıkla gündeme geliyor. Moskova’nın kuzeyinde yer alan Ramenski kasabasında 2 Nisan’da meydana gelen yangında 2’si hemşire olmak üzere 38 kişi hayatını kaybetmişti.

Mayıs ayında Tambov ve Krasnador kentlerinde bulunan akıl hastanelerinde iki ayrı yangın daha meydana geldi. Son yedi yıl içinde 19 akıl hastanesi yandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özellikle akıl hastanelerindeki yangın güvenlik sistemleri ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması emrini vermişti.

(CİHAN)


Dünya