Sahte sağlık raporu çetesinin ’engelli maaşı oyunu’ bitti

19 Haziran 2013 - 11:38

GAZİANTEP - Gaziantep polisi, düzenlediği operasyonla, sahte sağlık raporu düzenleyen bir suç şebekesini çökertti. Olayla ilgili aralarında hastanede görevli 2 devlet memurunun da bulunduğu 53 kişi gözaltına alındı. Şebekenin, engelli maaşı alınması, vergi indirimi ve işe alınma gibi konularda, hastaların raporlarını değiştirdikleri ortaya çıktı. Bir başkasına ait sonuçları, kendilerine başvuran hastalarla değiştirdiği öğrenilen şebekenin, işlem başına bin ila 5 bin lira arasında da ücret aldığı belirlendi.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Güven Timleri’nin Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi çevresindeki vatandaşların şikayetini dikkate alması sonucu operasyon için düğmeye basıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 aylık çalışma sonucunda şebeke liderliğini Mesut B. ve Metin B. kardeşlerin yaptığı, sağlık raporu çetesine yönelik operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda, biri Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde diğeri de Kilis Devlet Hastanesi’nde görevli iki memurla birlikte 53 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılar arasında, engellilik derecelerini artırmak için şebekeye başvuran hastalar da yer aldı. Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

ŞEBEKE NASIL ÇALIŞIYOR?

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin başarılı operasyonuyla yakalanan sağlık raporu çetesinin hedef olarak, özellikle engelli vatandaşları tercih ettiği biliniyor. Sürekli hastane çevresinde dolaşan şebeke üyeleri, bu tür hastaları ya kendileri buluyor ya da bu hastalar aracılar vasıtasıyla çete üyeleri ile buluşuyor. Hastane de yapılan organizasyonla gerçekten hasta olanların tahlil ve röntgen sonuçları çeteye başvuranlar için değiştiriliyor. Sağlık heyetine sunulan herşeyin normal gibi gösterildiği sahte raporlar, memurlar vasıtası ile onaydan geçiyor. Böylelikle de hem engelli maaşı, hem ÖTV indirimi, hem de bir işyerinde istihdamları için gerekli olan bütün şartlar sahte olarak sağlanmış oluyor. Şebeke üyelerinin, işlemlerini tamamladığı hastalardan bin ila 5 bin lira arasında ücret aldıkları da belirtiliyor.

(CİHAN)


Güncel