SAMED üyelerini hac ve kurban konusunda bilgilendirdi

04 Ekim 2013 - 15:18

SAMSUN - Samsun Memurlar Derneği (SAMED) üyelerine yönelik 'Gitmeden önce Haccı, Bayramdan önce Kurbanı ve Bayramı anlamak'” adlı bilgilendirme konferansı düzenledi.

Derneğin davetlisi olarak Samsun’a gelen Nüans Tur Genel Koordinatörü Osman Korkmaz Feza Berk Koleji toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte hac ve kurban ile ilgili detaylı bilgiler verdi. İslam dininin 5 farizasından biri olan Hac döneminde bulunduğumuzu kaydeden Kokmaz, "Hac ibadeti, cennetle müjdelenen ibadettir. O, duadır. Hacca gitmek Rabbin evine gitmek, Rabbin misafiri olmaktır. Mekke'ye girerken ‘Hoş geldiniz Alalh’ın (cc) misafirleri’ yazar. Bir eve misafirliğe giden ev sahibiyle buluşur, oturur. 2 yıl hacca kayıt yapılmayacak. 1 milyon 300 bin kişi sırada. Senede 60-70 bin kontenjan. Gidebilmek zorlaştı, ancak hepimizin ona gitmek için niyet taşıması gerekiyor. Bunu için kayıt olunmalı, gidilemese de o listede adımız olmalı." şeklinde konuştu.

Konuşmasında Ümmeti bütün insanlık olan Efendimizin (s.a.v) insanlığa rahmet olarak gönderilişinden, bayram ve kurbanın yalnızca Müslümanların değil bütün insanlığın olduğunu hatırlatan Osman Korkmaz kendisini dinleyenlere “Kurban günümüzde kaç lira diye sorarak” şöyle devam etti: “Aslında onun bedeli yok, kurban olarak alınmadan önceki satış fiyatın onun hediyesidir. Kesilen kurban kişinin, Allah’ın (cc) vermiş ve vermekte olduğu nimetlere, kendisinin salih amelle müşerref olmasına şükür hediyesidir. Efendimiz hem kendisine hem ümmetine kurban kesmiştir.”

Kurbanların bu bilinç üzere kesilmesi gerektiğini söyleyen Kokmaz, kurbanı Peygamberimizin gösterdiği gibi yapılması gerektiğini belirtti.

Teşekkür konuşması için kürsüye çıkan SAMED Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak ise” Dönemin hac dönemi olması vesilesi ile Osman Beyi çağırdıklarını, mübarek beldeye gidemediğimizden oradaki güzellikleri hiç olmazsa oraları giden gören ve gezdiren değerli dostumuzdan dinlemekle rahatlatacağımızı düşündüm. Bu ve benzeri etkinlikler zamanla devam etmesi ümidindeyim. Siz değerli insanların var olduğu ve bu güzel organizasyonları talep ettiğiniz müddetçe gerçekleşir inşallah.” dedi.

(CİHAN)


Güncel