Samsun geleceğin hızı 4G’yi Turkcell ile deneyimleyecek

11 Ekim 2013 - 12:13

SAMSUN - Turkcell, İstanbul’dan sonra ilk olarak Samsunlu tüm teknoloji meraklılarına, 300 Mbps’e varan mobil internet hızını deneyimleme fırsatı sundu.

Geleceğin mobil internet hızını bugünden test etmek isteyen Samsunlular, 11-20 Ekim tarihleri arasında 4G teknolojisiyle donatılan Atakum ilçesindeki Turkcell İletişim Merkezi’ni ziyaret ederek yüksek hızda film indirme ve internet üzerinden oyun oynama fırsatı bulabilecek. Konuyla ilgili söz konusu merkezde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Samsun Bölge Yöneticisi Bora Dedeoğlu, teknoloji elçisi olarak 4G’yi ilk kez Türkiye’de deneyimletmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Amerika ve Uzakdoğu’da 4G’nin kullanıldığını hatırlatan Dedeoğlu, Türkiye’nin Avrupa’da söz konusu hızı vatandaşlarına deneme amaçlı sunan beş ülke arasında olduğunu ve 4G’nin ülke genelinde kullanımının ise yetkili mercilerin vereceği izne bağlı olarak 2014 yılı sonunu bulabileceğini kaydetti.

Söz konusu uygulamanın aktif olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte birçok alanda devrim yaşanacağını ifade eden Proje Yöneticisi Yüksel Yılmaz şöyle konuştu: “4G ile hayatımızda ne gibi değişikliler olacak? Diye soracak olursanız; en başta yüksek data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı olacak. Düşük gecikme zamanı ile İstanbul’daki bir kişi ile Kars’taki bir kişi aynı anda canlı olarak gerçek zamanlı oyun oynama keyfini yaşayacak. Video indirme ve izleme kalitesinde artış olacak. Daha yüksek kapasite ile daha da kaliteli iletişim sağlanacak.”

Konuşmalarına ardından 4G standının başına geçen Yüksel, özel olarak 4G’ye uyumlu olarak üretilmiş cihazlardan video indirimi ve hız ölçümü yaparak uygulamayı basın mensuplarına görsel olarak tanıttı.

(CİHAN)


Güncel