Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi görevinden istifa etti

31 Temmuz 2013 - 16:08

SAMSUN - Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, 18 yıldır sürdürdüğü kamu görevini bıraktığını, bundan sonra yeminli mali müşavir olarak yaşamına devam edeceğini açıkladı.

Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, Vergi Dairesi Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, 18 yıllık memuriyet hayatına son verdiğini belirtti. Sevgi, ailesi ile görüşerek görevi bırakma kararı aldığını açıkladı. Kamu görevinden ayrılma kararının bakanlık ve genel müdürlükçe onaylandığını söyleyen Sevgi, “Maliye Bakanlığı’nın denetim birimlerinde 10 yılın üzerinde görev yapanlar, yeminli mali müşavir olma hakkını elde ediyor. Bafralı olmamız ve başka illere gidip değişik görevlerde bulunmayı arzu etmediğim için Samsun’da yeminli mali müşavir olarak bağımsız denetçilik görevini sürdüreceğim." dedi.

Vergi Dairesi Başkanlığı görevini sürdürdüğü 8 yıla dair bazı rakamlar paylaşan Şuayip Sevgi, “Vergi dairesi başkanlığımızın 2005 yılında kurulmasındaki toplam mükellef sayısı 54 bin 167, vergi tahakkuku 458 milyon lira, tahsilat oranı ise 359 milyon lira ile Türkiye sıralamasında 28'inci sıradaydı. 2013 yılı başı itibariyle mükellef sayısı 62 bin 218'e, vergi tahakkuku 1 milyar 976 milyon liraya çıktı. 1 milyar 611 milyon lira tahsilat oranı ile ülke sıralamasında 12'nci sıraya yükseldik." diye konuştu.

'Siyasete atılacak mısınız?' şeklindeki soruyu da cevaplayan Şuayip Sevgi, "Bizim ilgi alanımız denetçilik. Siyaset farklı alan. Bugün olmaz dersiniz, yarın farklı şartlar oluşur bir yerde olursunuz onları bilemezsiniz. Ama şu anda istifanın yerel seçimlerle alakası yok.” açıklamasında bulundu. Öte yandan, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı görevine atama yapılana kadar Vergi Dairesi Başkan Yardımcısı Nazmi Erol'un görevi devralacağı öğrenildi.


(CİHAN)


Güncel