Samsunspor, futbol şehitlerini ölümlerinin 25. yıldönümünde andı

20 Ocak 2014 - 13:18

SAMSUN - Samsunspor'un 20 Ocak 1989 yılında Türkiye 1. Ligi'nde oynayacağı Malatyaspor deplasmanına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren "Spor şehitleri” çeşitli etkinliklerle anıldı.

Samsunspor, 1989 yılında yaşanan kazada hayatını kaybeden teknik direktör, futbolcu ve kulüp çalışanlarının ölümlerinin 25. yıl dönümünde mezarları başında andı. İlk olarak kazada hayatını kaybedenlerden teknik direktör Nuri Asan'ın Samsun Asri Mezarlık'ta bulunan mezarı başında töreni düzenlendi. Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, kazanın yaşandığı dönemde kulüp başkanı olan Hakkı Tomaç, kazadan yaralı olarak kurtulan ancak tekerlekli sandalyeye mahkum olan o dönemin takım kaptanı ve bugün kulüp başkanı Emin Kar, Samsunsporlu yöneticiler, futbolcular ve taraftarlar katıldı.

Mezar başında spor şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından konuşma yapan Hakkı Tomaç, "20 Ocak 1989 Samsun'un ve Samsunspor'un spor tarihinde unutulmayacak kapkara bir gündür. Aradan geçen 25 yıllık süreye rağmen onların aziz hatıralarını bugün en güzel, en taze şekilde içimizde hissediyor, yaşıyor ve yaşatıyoruz. Bütün Samsun'un duaları onların üzerine. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Allah bir daha ne Samsunspor'a ne de başka bir kulübümüze böyle bir acı yaşatmasın. O günlerin acısını bütün Samsun olarak çektik." dedi.

Anma töreninde oldukça duygulu anlar yaşayan Samsunspor Kulüp Başkanı Kar ise duygularını dile getirirken, "Bugün 25'nci yılını andığımız, özlediğimiz arkadaşlarımızın yanına geldik. Onlara tekrar tekrar dualarımızı gönderiyoruz." diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Kazanın üzerinden 25 yıl geçti. Ben onların içinden birisi olarak o acıyı onlarla beraber, eşleri, çocukları ile beraber her gün anımsıyorum. Yaşadığım her gün de aynı düşünceler içerisinde olacağım. Onlara Allah'tan rahmet, kederli ailelerine de baş sağlığı diliyorum. Ayrıca Mete Adanır Kıbrıs'ta, Muzaffer Badalıoğlu'da Zonguldak'ta mezarı başında anılıyor. Onlara da buradan rahmet diliyorum."

Asri Mezarlık'taki tören duaların edilmesinin ardından mezarlara futbolcuların çelenk ve karanfil bırakmasıyla son buldu. Grup daha sonra Kıranköy Mezarlığı'nda bulunan şoför Asım Özkan'ın kabrini ziyaret etti.

TÜM TÜRKİYE’Yİ YASA BOĞAN KAZA

20 Ocak 1989 yılında Malatyaspor ile deplasmanda oynanacak maç için yola çıkan Samsunspor kafilesini taşıyan 55 DU 637 plakalı otobüs, Havza İlçesi'nde 61 AC 535 plakalı kamyonla çarpışmıştı.

Kazada teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomic ile otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti. Kulüp başkanı olan Emin Kar'ın da içinde bulunduğu futbolculardan Erol Dinler, Şanver Göymen, Orhan Kılınç, Kasım Çıkla, Fatih Uraz, Burhanettin Beadini, Yüksel Öğüten, Uğur Terzi ile menajer Yüksel Özan kazada yaralanmıştı.

(CİHAN)


Spor