Samsun'un efsane siyasetçisi İlyas Kılıç hayatını kaybetti

20 Nisan 2013 - 15:52

SAMSUN - Samsun'un efsane siyasetçisi İlyas Kılıç, hayatını kaybetti. 5 dönem Samsun CHP milletvekili seçilerek Samsun'u temsil eden Kılıç, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kılıç, rahatsızlığı sebebiyle tedavi görüyordu.

Milletvekili olarak Samsun’u mecliste temsil eden Kılıç, görev yaptığı ve sonrası dönemlerde parti ayrımı gözetmeden kapısını çalan bütün Samsunlu hemşehrilerine yaptığı yardımlarla tanınıyor. Hatıralarında Milletvekili olduğu dönemlerde partizanlık yapmadığını, herkesi bağrına bastığını dile getiren Kılıç, siyaset hizmet yarışı olarak gördüğünü ve bu yarışta vatandaşa en iyi hizmeti sunmak için çalışılması gerektiğine dikkat çekiyor.

İLYAS KILIÇ KİMDİR

1921 Samsun’da doğdu. Aslen Sürmeneli. 1940 yılında Ankara Harp Okulu'na Topçu Subayı olarak girdi. Amerikan Koleji'nde lisan öğrenimi, İngiltere ve Kanada'da meslek kursları gördü. 1960'ta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirip ordudan ayrılarak serbest avukatlık yaptı. 1961’de CHP’den Samsun milletvekili seçilerek 1961-1980 tarihleri arasında aralıksız 12, 13, 14, 15 ve 16. dönemlerde üst üste beş dönem milletvekili seçildi. Millet Meclisi Başkanlık Katip Üyesi olarak çalıştı. 1980'den sonra Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüttü. Kılıç, evli ve üç çocuk babasıdır. Çocuklarından biri olan Doktor Sinan Kılıç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde özel doktorluğunu yaptı. Diğer oğlu Serdar Kılıç MGK genel sekreterliği görevini yürütüyor. Torunu Çağatay Kılıç ise AK Parti Samsun Milletvekili olarak mecliste yer alıyor.

(CİHAN)


Güncel