Sanatçılar ve vatandaşlar, Emek Sineması'nın yıkılmaması için yürüdü

18 Nisan 2010 - 20:48

Sanatçı ve vatandaşlar, Emek Sineması'nın yıkılmak istenmesine tepki için yürüyüş yaptı.

Taksim Meydanı'nda toplanan vatandaş ve sanatçılar "Emek Sineması bizim", "İstanbul bizim yıktırmayacağız" yazılı pankartlar açtı.

Sanatçı ve vatandaşlar kol kola girerek "Seyirci kalma, Emeğe sahip çık" sloganları eşliğinde İstiklal Caddesi'ne doğru yürüdü.

Emek Sineması'nın önüne gelen grup sloganlarına burada da devam etti.

İstanbul'un bütün değerlerinin yıkılmak istendiğini belirten tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz, kendilerinin İstanbul'un değerlerine ve tarihini korumaya mecbur olduklarını söyledi.

Kurtiz, "Biz değerlerimize sahip çıkamadık. Bunu üzüntüyle söylüyorum. Bundan sonra değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bir Ferhan Şensoy Ses Tiyatrosu'nu kurtarmıştır. Biz Emek Sineması'na emeğin tarihine el uzatılmasına izin veremeyiz. Vermeyeceğiz." diye konuştu.

Emek Sineması'nı Yıktırmayalım Platformu adına basın açıklamasını okuyan Kapalı Çarşı dizisi oyuncularından Mert Fırat ise şunları söyledi: "Sokakla ilişiği kesilmiş bir Emek Sineması artık Emek Sineması değildir. Bizler, kamu olarak bize ait olan bu sinemaya bu sokaktan yürüyerek girmek istiyoruz. Yürüyen merdivenlerle, mağazaların arasından 8 kat çıkarak değil. Bizler her zaman ortak kültürümüzün değerlerine ve geleceğimize sahip çıktık, çıkacağız. Emek Sineması'nın anılarla aşınmış taşlarında var olan, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Suna Pekuysal, Artun Yeres, Kemal Sunal, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen ve Gazenfer Özcan gibi adını sayamadığımız yüzlerce sanatçımızın ayak izlerinin silinmesine izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Beşiktaş Çarşı Grubu'nun açtığı "Çarşı Emek'in yıkılmasına karşı" pankartı da dikkat çekti.


(CİHAN)


Türkiye