Sanatçılardan demokratik açılıma tam destek

20 Şubat 2010 - 16:19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy ve Orhan Gencebay gibi çok sayıda ismin olduğu 62 sanatçıyı Beşiktaş'taki çalışma ofisinde ağırdı. Yaklaşık 3,5 saat süren görüşme sonunda basın mensuplarının karşısına geçen sanatçılar, Başbakan Erdoğan'ın kendilerinden birlik ve beraberliğin korunması için destek istediğini belirtti. Demokratik açılım konusunda sonuna kadar destek vereceklerini belirten sanatçılar, birlik ve beraberliğin korunması için konser ve benzeri organizasyonlar düzenleyeceklerini ifade etiler. Erdoğan, sanatçılar klasik Türk müziği arşivi hediye etti. Toplantının ardından açıklama yapan sanatçılar, Demokratik açılıma destek için konser ve benzeri organizasyonlar yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın Beşiktaş'taki ofisinde sanatçılarla yaptığı toplantı sona erdi. Yaklaşık 3,5 saat süren toplantının ardından Başbakanlık Ofisi'nden çıkan sanatçılar görüşmeyle ilgili izlenimlerini basın mensuplarıyla paylaşıyor. Toplantıdan çıkan ses sanatçısı Funda Arar, görüşmenin genel anlamda olumlu geçtiğini söyledi. Toplantıda Demokratik Türkiye için yapılması gerekenlerin gündeme geldiğini vurgulayan Arar, "İçeride demokratik Türkiye için yapılması gerekenler konuşuldu. Daha doğrusu çok güzel bir ortam var içeride. Çok naif yumuşak bütün sanatçı arkadaşlarımız görüşlerini paylaştılar. Dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik için sohbetler muhabbetler oldu." şeklinde konuştu. Arar, bütün sanatçıların ortak talebinin akan kanın bir an önce durması olduğunu dile getirdi.

Toplantının çok olumlu bir ortamda geçtiğini dile getiren Sinan Özen de, doğulu, batılı herkesin eşit şartlarda temsil edildiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan'a 'Sanatçı olarak bu süreçte Türkiye için ne yapabiliriz?' sorusunu yönelttiğini belirten Özen, Başbakan'ın ise kendilerinden gerek şarkılarında gerek söylemlerinde birlik ve beraberliği artırıcı ifadeler kullanmalarını istediğini belirtti. Sanatçıların ise Türkiye'nin birlik ve beraberliği için konser ve benzeri organizasyonları gerçekleştirmeyi kararlaştırdığını belirten Özen, "İlerleyen zaman içinde yapılacak organizasyonlarla bunu göreceğiz. Sonuç itibariyle içeride hepimiz beraberdik. Doğulu-batılı ayrımı olmadı. Çok güzel sohbet oldu. Rojin ile yan yana beraber oturduk. Sanatçıların ne olursa olsun aynı mesajı vardı. 'Biz hep beraber ülkemizin bu yıllarca yaşadığımız ili, dini, ırkı' ne olursa olsun aynı şekilde devam etmesi anlamında neler yapabileceğimizi' söyledik." şeklinde konuştu.

Görüşmenin çok güzel geçtiğini vurgulayan Safiye Soyman da, "Açılım hakkında biz tabii ki Alevi, Çerkez'i, Kürt'ü olsun Ermeni olsun hiçbir şekilde ayrım yapmadık yapmayacağız sanatçı olarak." değerlendirmesinde bulundu. Toplantıda özellikle Bülent Ersoy ve İbrahim Tatlıses'in şehit cenazelerinin sona ermesi isteğini dile getirdiğini aktaran Soyman, "Bülent hanım da söyledi. İbrahim bey de söyledi. Şehitlerimizi söyledik. Artık 7-8 cenazeyi bir anda görmek istemiyoruz. Onları söyledik. Bütün derdimizi anlattık." ifadelerini kullandı.

Ardından Safiye Soyman, Başbakan Erdoğan'ın elinden aldığı hediyesini açtı. Paketten Türk Sanat Müziği Arşivi çıktı.

ROJİN, BAŞBAKAN'A TAŞ ATAN ÇOCUKLARLA İLGİLİ DOSYA VERDİ

Sanatçıların pasaport ve vize sonunu dile getirdiğini aktaran Ferdi Tayfur, Başbakan Erdoğan'dan oldukça olumlu cevaplar aldıklarını belirtti. Demokratik açılımla ilgili görüşleri sorulan Tayfur, "Her zaman için demokratik açılımı desteklerim. Adı demokratik açılımdır. Demokratik bir ülkede yaşamak kadar mutlu edecek bir konu yoktur." diye konuştu.

Terör örgütünün eylemlerinde 'polise taş atmak için kullandığı' ve polis tarafından gözaltına alınan çocuklarla ilgili hazırladığı dosyayı Başbakan Erdoğan'a sunma fırsatı bulduğunu belirten Rojin ise, yaklaşık 4 bine yakın çocuğun aynı sebepten hapishanelerde olduğunu vurguladı. 15-20 sene sonra hapisten çıkacak çocukların öfkesini bölge halkı olarak kendisinin çok iyi anlayabileceğini aktaran Rojin, "Bir sürü notlarla dersime çalışmış olarak girmiştim. Çok olumlu bir atmosfer vardı. Bir sürü sanatçı arkadaşımın düşüncesini de dinleme şansını elde ettim. Genelde çok olumluydu. Genelde bütün sanatçılar cesur olması ve daha cesur adımlar atmasını istedi. Çocuklarla ilgili dosyayı anlayışla karşıladı ve yeni bir yasa çıkaracaklarını söyledi. Kürtçe kurslarla ilgili sadece Kürtçe değil de başka dillerde kurslar vererek o kursun yaşamasını sağlayacaklarını söyledi." şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan'ın yaklaşımını "Büyük bir iyi niyeti var." şeklinde yorumlayan Rojin, savaşın her faturasının çok büyük olduğunu ve bir an önce sona ermesi gerektiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de yaşanan olaylara sanatçı penceresinden bakmasının son derece önemli olduğunu aktaran Nükhet Duru da, "Demokratik Açılım'a destek veriyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Bu ülkede yaşayan herkes gibi, adaletin, eşitliğin ve dökülen kanın durması taraftarıyız." cevabını verdi.

ARİF SAĞ: UMUDUMUZ TÜRKİYE'DE DEMOKRASİNİN HAYAT BULMASI

Toplantının en önemli yanının devletin artık Türkiye'deki gelişmeleri sanatçıların gözüyle görmeye başlaması olduğunu aktaran Arif Sağ ise, "Umutlu musunuz?" şeklindeki soruyu şöyle cevapladı: "Aldığım izlenim, yani söylenenleri yapmak arzusunda olan bir görüş var. Başbakanın görüşü öyle duruyor. Tabi bu illa da olur olmaz onu bilemem ama umudumuz, bu ülkede demokrasinin hayat bulmasıdır."

Toplantıda Türkiye gündemi ve sanatla ilgili bir çok şeyin konuşulduğun anlatan Orhan Gencebay da, herkesin samimi olarak görüşlerini dile getirdiğini belirtti. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan bir an önce çıkması için öncelikle iktidar olmak üzere her vatandaşın elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizen Gencebay, demokratik açılımın Cumhuriyet'in kuruluşundan beri var olan ancak bir türü uygulamaya geçmeyen özgürlüklerin ve bir takım hakların uygulamaya geçmesi olduğunu dile getirdi. Basın mensuplarının 'Güneydoğu'da konser verecek misiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Gencebay, "Ben sahneye çıksam her yerde veririm. Bu ülke dili, dini, cinsi, ırkı ne olursa olsun bu ülke bizim. Laz'ı Kürt'ü Çerkez'i Abhaz'ı kimse kimsenin önünde değil." ifadelerini kullandı.

ŞAHİN ÖZER: "AK PARTİYE OY VERMEYEN SANATÇILAR'DA BAŞBAKAN'A DESTEK VERDİ"

Toplantıya katılan bir çok sanatçının AK Parti'ye oy vermediğini ancak demokratik açılım konusunda destek verdiğini aktaran Özer ise şöyle konuştu: "Kim hangi partiye oy verirse vesin, şu andaki demokratik açılım ülkemiz için çok önemli olduğu için gönülden katıldıklarını ve üstlerine düşen her şeyi yapabileceklerini söylediler. Bu destekle başbakan daha güçlendiğini söyleyen ifadeler kullandı. Bu da ülkenin sanatçısının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. "

Tüm sanatçıların ortak isteğinin birlik ve beraberlik olduğunu bildiren İzzet Yıldızhan da, "Hepimiz bu konuda Başbakan'ın yanındayız." diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye