Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ek hizmet binası açıldı

06 Ocak 2009 - 13:00

Şanlıurfa'da 1 yıl önce temeli atılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ek hizmet binası açıldı.

Törende konuşan Vali Yusuf Yavaşcan, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan sağlıkta dönüşüm programlarıyla Şanlıurfa'nın atağa kalktığını belirterek, Türkiye'nin sağlık sektöründe en alt sıralarda bulunan Şanlıurfa'nın geçen süre içerisinde büyük mesafe aldığını söyledi.

Sağlıkta en önemli adımın koruyucu hekimlik olduğuna değinen Vali Yavaşcan, halen mevcut 84 olan sağlık ocağının 2009 yılının sonuna kadar 100'e tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Eğitimde olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de en büyük payın devlet vatandaş işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalar olduğunu vurgulayan Yavaşcan şöyle devam etti: "Buradan hayırsever işadamlarımıza sesleniyorum. Bugün orta ölçekli bir işadamı 100-150 bin TL'ye kendi adını verebilecek sağlık ocağı elbette yapabilir. Böyle işadamlarımız varsa kendileri bağışta bulunsun bizler arsa tahsisi konusunda her türlü yardımı yapmaya hazırız."

Yavaşcan, 4 yıl önce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde 4 poliklinik hizmeti verildiğini hatırlatarak, bu sayının eski bina ve yeni ek hizmet binasıyla birlikte 60'a çıkarıldığını kaydetti.

Yavaşcan, bu rakamın bölgenin diş hastalıklarını gidermeye yönelik uzun yıllar ihtiyaca cevap verdiğini dile getirdi.

Yavaşcan, Şanlıurfa'nın son yıllarda sağlıkta önemli reformlara imza attığını vurgulayarak, şunları söyledi: "Hastane ve yatak kapasitesi olarak yetersiz olabiliriz. Ama kalite konusunda il olarak sınıf atladığımızı düşünüyorum. Bu yıl 400 yataklı kadın ve çocuk hastalıkları hastanesinin startını vereceğiz. Hasta başına düşen sağlık ocağı sayımız da az olabilir ancak kaliteli hizmet konusunda çok mesafeler aldığımızı düşünüyorum."

İl Sağlık Müdürü Hasan Demir de sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde en önemli ve ilk adımının kurucu sağlık hizmetler olduğunu ifade etti.

Demir, Şanlıurfa'da 18 bin hastaya bir sağlık ocağı düştüğünü kaydederek, bu rakamı yarıya indirebilmek için çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Konuşmaların ardından Vali Yusuf Yavaşcan ve beraberindeki daire müdürleri, yeni yapılan ek hizmet binasını gezdi.

Öte yandan, 1 yıl içerisinde hizmete açılan hastanede günde bin 200 hasta tedavi edilebiliyor. Yaklaşık 4 milyon TL'ye malolan hastanede 40 poliklinikte 32 diş hekimi hizmet veriyor.


(CİHAN)


Yaşam/Sağlık