Sarı otobüs şoförleri, 282 günden beri eylemde

09 Mart 2009 - 14:41

Bursa'da sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartıldıkları belirtilen sarı otobüs şoförlerinin, Heykel'de bulunan Büyükşehir Belediyesi binası önündeki eylemleri 282. gününde de sürdü.

Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu olan BURULAŞ'ta çalışırken sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işlerine son verildiği iddia edilen sarı otobüs şoförlerinin eylemleri, 282 günden beri devam ediyor. 282 günden beri şsiz olduklarını belirten şoförler, eylemlerini sonuç alıncaya kadar devam ettireceklerini söylüyor.

Atatürk Caddesi'ndeki Büyükşehir Belediyesi yanı Orhan Parkı'nda toplanan otobüs şoförleri, güvende oluruz düşüncesiyle sendikaya üye oldukları için işten çıkarılıp aç bırakıldıklarını ifade etti. Ellerinde pankartlarla slogan atan Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyelerinin eylemine CHP Bursa belediye başkan adaylarından da destek geldi. Eylem devam ederken, alana gelen CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sena Kaleli ve Osmangazi Belediye Başkan adayı Denizhan Sezgin şoförlere destek olacaklarını belirtti. Alkışlarla şoförlere destek olan başkan adaylarına şoförler desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Emniyet mensuplarının geniş güvenlik önlemleri aldığı eylemde işçiler, "İşçiyiz, haklıyız, söke söke alırız", "Sendikalı olduk, işten atıldık", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Sandık gelecek, Başkan gidecek" şeklinde slogan attı. İşçiler adına açıklama yapan TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, "Şoför arkadaşımızın çoğu, önceki çalıştıkları yerlerden istifa edip BURULAŞ'a geçti. Buradan emekli olmak istediler, belediyenin olduğu için güvendiler. Önceki işlerinden istifa ettikleri için de kıdem tazminatlarını yaktılar. BURULAŞ'a güvendiler. Fakat şoför arkadaşlarımızın sözleşmeleri, belediyenin diğer ulaşım firmaları adına yapılmış. Oyun içinde oyun var" dedi. Yılmaz, üyeleri tekrar işbaşı yapıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, pazartesiye kadar sonuç alamadıkları takdirde yaptıkları tüm eylem ve toplantılarda Başkan Hikmet Şahin'e oy verilmemesi için çalışacaklarını söyledi. Gürel ayrıca, hiçbir partiden yana olmadıklarını, ancak yanlarında olan partileri destekleyeceklerini sözlerine ekledi.


(CİHAN)


Türkiye