Sarkozy’den Bayrou’ya sert tepki

04 Mayıs 2012 - 14:19

PARİS - Fransa’da Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala seçimde kilit rolü oynaması beklenen François Bayrou’nun, Hollande’a oy vereceğini açıklaması tartışmalara sebvep oldu. Nicolas Sarkozy, François Bayrou’yu tutarsız olmakla suçladı.

Bu sabah Europe 1 radyosuna mülakat veren Nicolas Sarkozy, François Bayrou’nun kime oy vereceğini belirlemekte özgür olduğunu söyledi. Sarkozy, MoDem liderinin 2007 seçimlerinde kendisini desteklediğini hatırlattı. Fransa Cumhurbaşkanı, Bayrou'nun desteğini kaybetmesinin, kendisini kazanmaktan alıkoyamayacağını öne sürdü.

Sarkozy, Bayrou’nun Hollande’a oy vereceğini açıklayarak birinci tur öncesi savunduğu değerlere de ters düştüğünü öne sürdü. Ayrıca MoDem seçmeninin iflasa ve cari açığa karşı Bayrou'ya oy verdiğini hatırlatarak seçmenin isteklerini de liderlerinin göz ardı ettiğini belirtti. Merkez sağ liderinin tam olarak ne istediğini anlayamadığını da belirten Sarkozy, Bayrou’nun, seçmeninin yarısını kaybetmiş bir lider olduğunu ve bu yönden de kendisini anlayabildiği göndermesinde bulundu.

Savunma Bakanı Gerard Longuet de Bayrou'nun üzücü bir sonla politik kariyerini sonlandırdığını öne sürdü.

MoDem Partisi eski genel sekreteri Michel Mercier ise Sarkozy karşıtlığının bir politika değil duygusal bir konu olabileceğine vurgu yaparak,’’Bayrou’nun kırılmış olabileceğini anlıyorum fakat Hollande’a oy vereceğini açıklaması benim için hayal kırıklığı oldu.’’ diye konuştu.

François Bayrou dün yaptığı açıklamada ikinci turda Franços Hollande’a oy vereceğini söylemiş fakat kendi seçmenine böyle bir telkinde bulunmayacağının altını çizmişti.

(CİHAN)


Dünya