SAÜ'de 'İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli: Sahabe' sempozyumu

30 Nisan 2013 - 12:29

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi ve İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) tarafından 'İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli: Sahabe' isimli bir sempozyum düzenlendi.

SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma Türkiye’nin birçok ilinden akademisyenler katıldı. İstiklal Marşı ve Kur’an tilavetiyle başlayan sempozyumda 8 oturum gerçekleştirildi. Programın açılış oturumunda konuşma yapan İSAV Başkanı Prof. Ali Özek, sahabenin İslam toplumunun öncü nesli olmasına rağmen daha önce Türkiye’de sahabe merkezli kapsamlı ilmi bir toplantının yapılmamış olmasının bu sempozyumun tertip edilmesinde en önemli faktör olduğunu söyledi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, sempozyumun sahabe merkezli ilk ilmi toplantı olduğunu dile getirdi. Küçük, 'sahabe' konusunun hayati bir öneme sahip olmasından dolayı bu toplantıların devam etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından yapılan oturumlarda sahabe kavramı, İslam mezheplerinin sahabe algısı, sahabelerin çok geniş coğrafyaya yayılmış olmasının sebebi ve sonuçları, modern dönemde sahabeye yönelik aşırı tutumlar ve eleştirileri, oryantalistlerin sahabeye bakışı gibi bir çok konuda, alanında uzman akademisyenler tarafından tebliğler sunuldu, müzakere ve tartışmalar yapıldı.

(CİHAN)


Güncel