Seçim sonuçları istikrar endişelerini ortadan kaldırdı

13 Haziran 2011 - 13:22

ADANA - Seçim sonuçlarını değerlendiren Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ali Gizer, Türk demokrasisinin son derece önemli bir sınavı daha başarıyla geride bıraktığını belirterek, yeni TBMM’nin tüm siyasal yelpazeyi temsil edecek şekilde farklı renklerden oluşmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.
Gizer, ATO Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, kullanılan oyların neredeyse yarısını alan AK Parti’nin Türk demokrasisinde örneği az görülen bir başarıya imza attığını belirtti.
Türk milletinin ülke yönetimini bir 4 yıl daha AK Parti'ye verdiğini ifade eden Gizer, mesajında, “Bu sonucun AK Parti’yi hedeflerinden uzaklaştırmayacağına ve seçimlerin ardından kendisine güvenerek oy veren seçmenine yönelik vaatlerini tam olarak yerine getirme uğraşında olduğu bir süreç yaşanacağına inanıyorum. Bundan sonraki dönemde, seçim atmosferinin geride kaldığı bilinciyle hareket edilip, ülkemizin çözüm bekleyen sorunlarına, sadece iktidar partisiyle değil, tüm siyasi partilerin de katılımıyla ortak bir konsensüs oluşturularak odaklanılmalıdır. Seçimin sonuçlanması, Türkiye’nin gelecek döneme ilişkin istikrar endişelerini ortadan kaldırmıştır. Ama bu, sorunların tümüyle ortadan kalktığı anlamına da gelmemektedir.” açıklamasına yer verdi.

SİYASİ VE ANAYASAL SİSTEMDE GEREKLİ REFORMLAR YAPILMALI
Türkiye’nin mevcut siyasi ve anayasal sisteminde gerekli reformlar yapılmadığı sürece demokratik sistemin tam yerine oturmasının mümkün olmadığını belirten Ali Gizer, “12 Haziran seçimlerinin ülkemizin uzun süredir beklediği Anayasa değişikliğine zemin oluşturmasını temenni ediyoruz. Yeni parlamentonun birinci görevi, günümüz koşullarına göre hazırlanarak sorunlara çözüm üretebilen, kaliteli demokrasi ve güçlü ekonomiyi öngören katılımcı bir şekilde sivil Anayasa’yı çıkarmak olacaktır. Sağlanan istikrar ortamının ancak bu şekilde çağımızın koşullarıyla uyumlu hale getirilerek ekonomide sağlanan istikrarın, kurumsal altyapısının tesis edilmesi yoluyla derinleştirileceği düşüncesindeyiz” dedi.

REEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILMALI
Türkiye’nin ekonomide öncelikli konularını reel sektörün önünün açılması ve yatırıma yönelik yeni kaynaklar sağlanmasının oluşturduğunu da ifade eden Gizer, 12 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetin en öncelikli gündem maddelerinden birisini Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusundaki görüşmelerin canlandırılması ve hızlandırılmasının oluşturması gerektiğine dikkat çekti.
Gizer açıklamasını şöyle tamamladı: “Uzun süredir duraklama dönemi geçirse de bize göre Türkiye’nin geleceği haline dönüşen Avrupa Birliği konusundaki çabaların yeni dönemde daha artırılmasını istiyor ve bekliyoruz. Çünkü bu konudaki çalışmalar, Türkiye’nin 2023 hedefleri açısından rotasının da net şekilde belirlenmesini ortaya koyacaktır. AK Parti iktidarının yeni dönemde, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefleri doğrultusunda ülkemizin ve Türk insanının yaşam standardının çok daha ileri boyutlara taşınması konusunda önemli faaliyetler gerçekleştireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin tüm renklerinin katılımıyla oluşan yeni TBMM’nin, aynı ahengi alınacak kararlarda da, -Ortak Akıl- da buluşarak sergileyeceği inancıyla seçilen tüm milletvekillerimizi kutluyor, yeni dönem çalışmalarında başarılar diliyoruz.”

(CİHAN)


Güncel