Şehir merkezindeki trafik kazası vatandaşlara ilk yardım dersi oldu

14 Eylül 2013 - 13:05

BURSA - Bursa’da, Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle düzenlenen ilk yardım tatbikatı büyük ilgi gördü. Canlı mankenler kullanılarak yapılan tatbikatta, trafik kazası sonucu yaralanan 3 kişiye müdahale edildi. Tatbikatı vatandaşlar ilgiyle izledi.

Kızılay Bursa Şubesi, Dünya İlk Yardım Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutladı. Orhangazi Parkı’nda yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı. Vatandaşların ilk yardım konusunda bilinçlenmesini amaçlayan tatbikatta canlı mankenler kullanıldı. İki aracın karıştığı kaza sonucu yaralanan 3 kişiye, önce ilk yardım eğitimi almış gönüllüler müdahale etti. Bu sırada bir kişi ambulans çağırırken, olay yerine gelen trafik polisleri çevre güvenliğini aldı.

Trafik polisi de motosikletinden getirdiği boyunlukla yaralıya yardım etti. Ardından, olay yerine gelen ambulans ve kurtarma ekipleri yerdeki yaralılara müdahalede bulundu. Araç altında sıkışan bir kişi ise itfaiye ekiplerinin otomobili kaldırması ile kurtarma ekipleri tarafından çıkartıldı. Yaralılar, büyük bir süratle ambulanslara konularak hastaneye kaldırıldı. Tatbikat, her yaştan vatandaş tarafından ilgiyle takip edildi.

DOKUNMAZER: ÖLÜMLERİN YÜZDE 70’İ BİR SAAT İÇİNDE OLUYOR

Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, Türkiye’de trafik kazalarında senede 4 bin civarında insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Dokunmazer, bunun yanında, 50 bin insanın da yaralandığını ve bunların bir çoğunun yatağa ya da tekerlikli sandalyeye bağlı hayatını devam ettirdiğini kaydetti.

İlk yardımın önemine dikkat çeken Dokunmazer, önemli olan, yaralanmada ilk anda müdahalede bulunmak olduğunu dile getirdi. Bunun, sağlıkçılar gelinceye kadar oradaki vatandaşlar tarafından yapılması gerektiğini belirten Dokunmazer, “Bizim bireyler olarak hepimizin ilk yardım bilgisinin olması lazım. Çünkü ölümlerin yüzde 70’ten fazlası bir saat içinde oluyor. O anda bilinçli, donanımlı ilk yardımcılar olsa, yardımcı oluyor ve oradaki insanların hayatını kurtarma imkanı oluyor.” diye konuştu.


(CİHAN)


Güncel