Şehzade Eğitim Kurumları satranç turnuvasına damga vurdu

31 Aralık 2013 - 11:01

AMASYA - Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Amasya’da düzenlenen 2013 ‘Türkiye Küçükler İl Birinciliği Turnuvası’na Şehzade Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Özel Yavuz Selim Top İlkokulu damgasını vurdu.

Amasya il ve ilçelerinden toplam 86 öğrencinin katıldığı turnuvada Şehzade Eğitim Kurumları öğrencileri toplamda 1 tane birincilik ve 2 tane ikincilik kupası kazandı. Özel Yavuz Selim Top İlkokulu Müdürü Sinan Demir yaptığı açıklamada, "Bir eğitim yöntemi olarak satrancın güzelliği, çocukların akıllarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bu yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır." dedi.

Çocukların daha keskin düşünen, daha iyi problem çözen ve daha özgürce kararlar veren bireyler olacaklarına inandıklarını kaydeden Müdür Kaya, "Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette bir araya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz." diye konuştu.

Satranç oyununun arkadaşlık duygularını geliştirmesinin yanı sıra diğer okullara karşı takım olarak yapılan turnuvalarda okul ruhunu da güçlendirdiğini söyleyen Kaya, "Satranç oynayan çocuklar sportmenliği öğrenir. Bu yüzden biz de satranca ayrı bir önem vermekteyiz." diyerek sözlerini tamamladı.

(CİHAN)


Spor