Selçuk Belediye Başkanı memura darp suçundan ceza aldı

19 Temmuz 2013 - 18:33

İZMİR - CHP’li Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve kardeşi, görevi başındaki memuru darp ettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen Şubat ayında meydana geldi. Vergi memurları, Başkan Ülgür'ün kardeşleriyle birlikte çalıştırdığı soğuk hava depolarını denetlemeye geldi. İddiaya göre başkan ve kardeşi, vergi denetim memurlarını dövdü, konu mahkemeye taşındı. Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’e 'memura direnme’ suçunda 6 ay hapis cezası verildi, suçu birden fazla kişiye karşı işlediği için cezası 8 aya çıkartıldı. İyi halden ise ceza 6 ay 20 güne indirildi. Ceza daha sonra 4 bin TL paraya çevrildi. Hakaret suçundan da ayrıca ceza alan Başkan Ülgür, günlüğü 20 TL’den 350 gün para cezasına çarptırıldı. Cezanın toplam bedeli ise 7 bin TL oldu. Ülgür’ün ödeyeceği para miktarı, diğer cezası ile birlikte toplam 11 bin TL olarak belirlendi. Cezanın, ödenmemesi halinde hapis cezasına çevrilmesine karar verildi.

Kardeşi Sefa Ülgür'e ise memurlara karşı ‘direnme’ suçu işlediği gerekçesiyle 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, önce cezayı 6 ay 20 gün hapis cezasına indirdi, ardından 4 bin TL para cezasına çevirdi. Mahkeme yedi gün içinde Yargıtay’a itiraz yolunu açık bıraktı.

Şubat ayında bir ihbar üzerine İzmir Vergi Dairesi’nin talimatı ile denetime giden vergi memurları Mahmut Özay ve Müslim Cahit Okutan, Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve kardeşi tarafından darp edildikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı Hakim İrfan Ünüvar başkanlık etti. Müşteki vergi memuru Müslüm Cahit Okutan “Şahsıma yapılan saldırının karşılıksız kalmamasını istiyorum” dedi. Mağdur memurların avukatı Mehmet Emin Sakin de Başkan Ülgür’ün cezalandırılmasını istedi.

(CİHAN)


Güncel