Sendikada noter şartı kalkıyor, e-devlet üzerinden üyelik geliyor

05 Kasım 2013 - 13:42

ANKARA - Sendikalara üyelikte aranan noter şartı yerine 7 Kasım’dan itibaren e-devlet üzerinden üye kayıt ve istifa sistemine geçilecek. Bu sistem değişikliği ile Türkiye’nin çağdaş bir uygulamaya kavuşacağını vurgulaşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Noter şartının yerini e- devlet üzerinden üyelik sistemine bırakacak olmasını olumlu gelişmeler olarak değerlendirdik. Ülkemiz açısından önemli bir dönüm noktası gördüğümüz yeni sürece uyum yönünde üye sendikalarımız ile birlikte gerekli altyapı çalışmalarımızı gerçekleştirdik.” dedi.

Çalışma hayatının 7 Kasım 2013'te çağdaş bir uygulamaya kavuştuğunu dile getiren Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sendikalara üye olmaya ilişkin noter şartının kalkarak bu tarihten itibaren yerini e-devlet üzerinden üye kayıt ve istifa sistemine bıraktığını vurguladı. Yeni sisteme geçilecek olmasının çalışma hayatı açısından önemli olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti:

"Parlamentoya geliş, görüşülme ve onay süreci oldukça zorlu geçen ve 7 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde öngörülen noter şartının 1 yıl uzatılmasına ilişkin süreç 7 Kasım 2013 tarihinde dolmaktadır. Kanuna göre 7 Kasım 2013 tarihinden itibaren noter şartı yerini, e-devlet kapısı üzerinden üye kayıt ve istifa sistemine bırakacaktır. Noter şartının kaldırılmasına ilişkin söz konusu düzenlemeye bütün Konfederasyonlar ve işveren kuruluşları birlikte karar vermişlerdir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 6356 sayılı Kanunda yer alan barajlar ve sendikal güvenceler başta olmak üzere içimize sinmeyen birçok husus olmasına rağmen, noter şartının yerini e- devlet üzerinden üyelik sistemine bırakacak olmasını olumlu gelişmeler olarak değerlendirdik. Ülkemiz açısından önemli bir dönüm noktası gördüğümüz yeni sürece uyum yönünde üye sendikalarımız ile birlikte gerekli altyapı çalışmalarımızı gerçekleştirdik."

"YİNE AYNI KAYGILAR DİLLENDİRİLMEYE BAŞLADI"

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu bir yıla yakın bir süredir uygulandığını hatırlatan Arslan, kanunun uygulama sürecinde işverenlerin dile getirdiği şekilde ne sendikal kavgalar, ne de işletmelere zarar verildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Tam aksine sendikal örgütlenmede ciddi bir geriye gidişe neden olmuş, işverenlerin kaygılarını boşa çıkarmıştır. Sendikal örgütlenme oranı Ocak 2013'te yüzde 9.21 iken, Temmuz ayı istatistiklerinde yüzde 8.88'e gerilemiştir. Temmuz istatistiklerine göre Türkiye'de toplam işçi sayısı 11 milyon 628 bin iken sendikalı işçi sayısı ise sadece 1 milyon 32 bindir. 100'ü aşkın sendika içerisinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alması için gerekli yüzde 1 işkolu barajını geçen sadece 44 sendika bulunmaktadır. Rakamsal veriler bu şekildeyken noter şartının kaldırılmasına az bir süre kalmışken yine aynı kaygıların dillendirilmesini üzüntüyle karşılıyor, uluslararası arenada takdirle karşılanan çalışma hayatımız açısından önemli bir düzenlemenin geriye götürülmesine yönelik bazı kesimlerin çabalarının boşa çıkmasını ümit ediyoruz. Uzlaşı ile yasal zemine kavuşturduğumuz noter şartının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ertelenmesi ya da kaldırılması çalışma hayatımızı ve endüstriyel ilişkiler sistemimizi olumsuz şekilde etkileyecektir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, sendika üyeliği ve üyeliğin kazanılmasına ilişkin 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 17. Maddesinin, Kanunda yer aldığı şekilde 7 Kasım 2013 tarihinde uygulamaya geçmesine ilişkin talebimizin altını tekrar çiziyoruz. Sendika üyeliklerine ilişkin e-devlet üzerinden uygulayacağımız yeni sistemde deneme süresi içerisinde sıkıntıların yaşanması halinde bunlar her zaman tartışılabilecektir."

(CİHAN)


Ekonomi