Şeyh Süleyman Bağdu, ölümünün 6. yılında anıldı

30 Ocak 2012 - 17:05

BATMAN - Nakşibendi Şeyhi Süleyman Bağdu, ölümünün 6. yılında türbesinin bulunduğu Kanirava Mezarlığı'nda anıldı. Binlerce kişinin katıldığı mevlitte 300 metrelik ziyafet sofrası kuruldu.

Batman'da, 6 yıl önce silahlı saldırıda hayatını kaybeden Nakşibendi Şeyhi Süleyman Bağdu, yaklaşık binlerce kişinin katılımıyla Beşiri ilçesi Örmegözü Köyü Kanireva mevkiinde bulunan ziyarette verilen mevlidde anıldı.

Ruhuna ithaf edilmek üzere okutulan Mevlid-i şerife binlerce kişi katıldı. Soğuk, yağışlı havaya rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren mezarlığa gelen Bağdu'nun sevenlerine, saat 11.30'da okunan Mevlid'ten sonra yemek verildi.

Erkek ve kadınlar, ayrı kurulan yer sofralarında ağırlanırken, yaklaşık 300 metre uzunluğundaki yer sofrasında ülkenin değişik kentlerinden gelen vatandaşlar birlikte yemek yedi. Mevlide, Batman'ın yanı sıra Samsun, Tokat, Amasya, Erzurum, Mersin ve Van’dan binlerce kişi katıldı.

Türkiye'nin değişik illerinden gelen konuklarla ilgilenen Şeyh Süleyman Bağdu'nun oğlu Selman Bağdu, "Türkiye'ye örnek olacak bu kardeşlik sofrasını her sene sürdürüp gelenek hale getirdik. Değişik illerden de gelen binlerce kişi ile babamızı yad ediyoruz." dedi.

Hiçbir ayırım gözetmeksizin Türkiye'nin her tarafından gelen ziyaretçilerle bir sofrada oturup beraber yemek yiyip, muhabbet ettiklerini belirten Bağdu, “Bu manzara, Türkiye'nin bir mozaik ülke olduğunun göstergesidir. Binlerce insan bir arada yiyor, ibadetini yapıyor, hiçbir ayrım gözetmeksizin burada toplanıyoruz.” diye konuştu.

Selman Bağdu, babasının 6. ölüm yıldönümü nedeniyle verilen mevlide katılan herkese teşekkür etti.

Değişik illerden gelen misafirler de Batman’da bulunmaktan memnun olduklarını belirtti. Yıllardan beri her yıl anma etkinliğine katılan misafirler, “Biz doğu batı diye ayırmıyoruz, burada çok değişik insan var, hepsini kardeşimiz gibi seviyoruz.“ dediler.

(CİHAN)


Güncel