SGK Başkanı İlhan: Birleşmeyle mevzuatlarda norm ve standart birliğini sağlandı

11 Eylül 2013 - 20:34

ÇORUM - Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'un birleştirilerek, çalışanların sigortalılık türlerine göre farklı olan mevzuatlarda norm ve standart birliği sağlandığını belirtti.

Yadigar Gökalp İlhan, Çorum merkez ve İskilip ilçesinde yapımı tamamlanan 'Sosyal Güvenlik Müdürlüğü' binalarının açılış törenine katıldı. Sosyal güvenlik kurumlarının birleştirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan İlhan, üç kurumun birleşmesiyle yüzyılın en önemli reformlarından birisinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Çok kısa zamanda gerçekleştirilen reform sürecinde kurumsallaşmayı da aynı zamanda tamamladıklarını belirten İlhan, ''Merkez ve taşra teşkilatlarımızı oluşturduk. Teknolojik altyapımızı iyileştirdik. Daha kaliteli ve sürdürülebilir hizmet verebilmek için gerek sigortacılık gerekse sağlık alanında özverili çalışmalar gerçekleştirdik.'' dedi.

Şu ana kadar 461 merkez müdürlüğü kurduklarını belirten İlhan, şöyle devam etti: ''Ayrıca 2013 yılı içerisinde nüfus, sigortalı sayısı, mesafe yönünden SGK merkezi kurulması kriterlerine uygun olmayan ilçelerimiz için de vatandaş odaklı bir hizmet anlayışı çerçevesinde mobil sosyal güvenlik merkezleri kurmayı planlıyoruz.''

Artık ücra köşelerde ve merkez inşa edilemeyen yerlerde de vatandaşların 'Sosyal Güvenlik Kurumu'na erişimini sağladıklarını kaydeden İlhan, ''Önümüzdeki ay yeni bir projeyi devreye alacağız. Bunun açılışı ve tanıtımını İstanbul'da yapacağız. Büyük alışveriş merkezlerine ve insanların sıklıkla uğradıkları mekanlara vatandaşlarımızın sadece TC kimlik numaralarını girerek, sosyal güvenlikle ilgili her türlü bilgilerini sorabilecekleri, temin edebilecekleri sistemin açılışını yaparak pilot uygulamasını başlatmış olacağız.'' diye konuştu.

İlhan, Çorum'a yeni hizmet binasının kazandırılması nedeniyle memnuniyetini dile getirerek, Türkiye'de prim sayının artması gerektiğini sözlerine ekledi.

Açılış törenlerine SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın yanı sıra, Çorum Valisi Sabri Başköy, Çorum milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, vali yardımcıları, bazı daire müdürleri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli de katıldı.

(CİHAN)


Ekonomi