SGK İl Müdürü Çalışkan: Kayıtdışı istihdam ödül mekanizmasıyla düşürüldü

10 Mayıs 2013 - 13:47

BALIKESİR - Balıkesir SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, kurumun kanayan yarası haline gelen kayıtdışıyla mücadelede hayata geçirilen yöntemlerle oranın ciddi anlamda düştüğünü söyledi. Çalışkan, "Kayıtdışı istihdamı ödül mekanizmalarıyla azaltmak için genç işçi, bayan eleman, üniversite mezunu, ilave işçi çalıştıran ve primlerini düzenli yatıran işverene teşvik getirildi. Bunun sonucunda yüzde 40'ların üzerindeyken kayıtdışı çalışan oranı yüzde 30'a kadar düştü." dedi.

SGK İl Müdürü Çalışkan, 14-20 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası hakkında bilgi vermek amacıyla bir toplantı düzenledi. İl binasındaki toplantıya, müdür yardımcıları da katıldı. Haftanın en önemli amacının sosyal güvenlik bilincini arttırmak olduğunu belirten Çalışkan, bunun için bir dizi faaliyet yapılacağını bildirdi. Sosyal güvenliğin, devredilemeyen ve vazgeçilmeyen bir hak olduğunu vurgulayarak, "2008 yılından itibaren Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK biraraya geldikten sonra kayıtdışı istihdamla ilgili çok ciddi çalışmalara başlandı. Bunların en önemlisi, denetim modellerinin değiştirmesi oldu. Bunun yeterli olmadığını düşünerek, kayıtlı istihdam teşvik edildi. Sadece ceza değil, teşvik uygulamaları da hayata geçirildi. Bunun yanında SGK, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğine gidip çeşitli protokoller imzalandı. Ayrıca Alo 170 ihbar hattı açıldı, seminer ve bilgilendirme toplantıları yapıldı." şeklinde konuştu.

OKULLARA KİTAP VE CD DAĞITILDI

Kayıtdışı istihdamı azaltmak ve sosyal güvenlik bilincini çocuklara temelden kazandırmak istediklerine dikkat çeken Ömer Çalışkan, bu anlamda geçen yıl hazırlanan 12 bin adet hikaye kitabı ve çizgi filmlerin, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ilköğretim okullarında dağıtıldığını söyledi. Bu yıl da yaklaşık 12 bin adet yeni bir hikaye kitabı ve CD'nin dağıtılacağını kaydetti.

İl genelinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) olmayan 40 bin civarında vatandaşın bulunduğunu hatırlatan Çalışkan, "Kurum olarak bu vatandaşlarımız için işlem yaptık ancak bize müracaat etmediler. Müracaat etmelerini istiyoruz." dedi.

İl Müdürü Çalışkan, hafta dolayısıyla başarılı işyerlerini dolaşıp plaket vereceklerini, köy ziyaretlerinin yanında kurum personeline yönelik kişisel gelişim ve aile içi iletişim semineri düzenleneceğini sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Ekonomi