SGK Nevşehir İl Müdürü Göveren, emeklilik başvurusu yapacakları uyardı

11 Nisan 2012 - 15:22

NEVŞEHİR - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Nevşehir İl Müdürü Asım Göveren, “Emeklilik başvurusunda bulanacakların SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya banka sandıkları gibi farklı statülerde hizmetleri varsa, bunların birleştirilmesi için emeklilik tarihinden en az 6 ay önce dilekçe vermeleri gerekmektedir." dedi.

SGK İl Müdürü Asım Göveren, yaptığı açıklamada, 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı)'na tabi sigortalılarımızdan, emeklilik başvurusunda bulanacakların, hak kaybına uğramamaları ve işlemlerinin kısa sürede sonuçlandırılabilmesi için önemli hususlara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Göveren, özellikle daha önce Bağ-Kur hizmeti olan kişilerin, Bağ-Kur borcunu ödemeden emeklilik başvurusu yaptıklarında, taleplerinin bu borçları nedeniyle reddedildiğini, bu nedenle Bağ-Kur borcu olanların öncelikle bu borçlarını ödemeleri gerektiğini ifade etti. Borcunu, aylık talebinden sonra ödeyenlere, borçlarını ödedikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık bağlandığını ifade eden SGK İl Müdürü Asım Göveren, şöyle devam etti:

"4/b (SSK) kapsamında emeklilik başvurusu yapanların gün içinde işten çıkmış olmaları gerekmektedir. İşten çıkıp emeklilik başvurusu yapılan günün ertesinde bildirimle tekrar işe giriş yapılabilir. Emekli maaş ödemesi, başvuruyu takip eden aybaşından itibaren başlar. Dolayısıyla Mart ayının 1’inde emekliliğe başvuranın aylık başlama tarihi 1 Nisan 2012’dir. SSK şartlarından emeklilik başvuruları yapılacak SGK İl Müdürlüğü sigortalının en son çalışmasının bulunduğu İl Müdürlüğüdür. Emeklilik başvurusunu, kurumumuzun hazırladığı Tahsis Talep Beyan Taahhüt Belgesi ile yapmak gerekir. Tahsis Talep Beyan ve Taahhüt Belgesi mutlaka eksiksiz doldurulup Tahsis Talep Çeşidi Bölümüne: Yaşlılık Aylığı yazılmalıdır. (Formlar www.sgk.gov.tr den indirilebilir.) Maaşın alınması için bulunulan yere en yakın PTT şubesi yazılarak, ilk maaş çekildikten sonra ise e-devlet şifresiyle banka değişikliği yapılabilir. Daha önce borçlanma yapılmış ise ödeme makbuzu mutlaka borçlanma yapılan yere teslim edilmelidir. Yurt dışı borçlanması yapanlar ise mutlaka 3201-Beyan Taahhüt Belgesini eksiksiz doldurmalı ve Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ne eklemelidir. Limited şirket ortaklığı bulunan ya da vergi faaliyeti devam edenler veya A.Ş yönetim kurulu üyesi ortağı olanların maaşlarından yüzde 15 Bağ-Kur SGDP kesileceği de bilinmelidir.”
(CİHAN)


Ekonomi