SHÇEK’de kültürel etkinliklere hız verilecek

28 Mart 2011 - 14:04

ANKARA - Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), koruma altında bulunan çocuk, genç, özürlü, yaşlı ve kadınlara yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerini artıracak. Kurumlarda, müzik etkinlikleri, resim atölyeleri, fotoğrafçılık kulüpleri, satranç- dama gibi zeka geliştirici oyunların da aralarında bulunduğu çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, Sosyal-Kültürel Etkinlikler konulu bir genelge yayınladı. Barış, genelgede kuruluşlarda koruma altında bulunan çocuk, genç, özürlü, yaşlı ve kadınların boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmek, psiko-sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, huzurevinde bulunan yaşlıların yaşamlarını anlamlı ve dinamik kılmak, fiziksel, zihinsel sağlıklarının korunmasına yardımcı olmanın önemine işaret etti. Barış, “… sohbet toplantıları düzenleyerek ortak anıların ve yaşam deneyimlerinin paylaşımı ile aralarındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirmek, çocuk, genç, yaşlı, özürlü ve kadınların birbirlerine, kuruluşa ve topluma uyumlarını sağlamak, kuruluşlarımızı tanıtmak amacıyla sosyal kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır.” dedi.
Barış, kuruluş hizmetlerinden yararlananlara yönelik yapılacak etkinlikleri şöyle sıraladı: "Aylık duvar gazetesi, milli ve dini bayramlar ile belirli gün ve haftalar, müzik etkinlikleri (Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği…), resim atölyeleri, fotoğrafçılık klüpleri, satranç-dama vebenzeri zeka geliştirici oyunlar ile huzurevlerinde tavla, okey ve benzeri oyunlar, çeşitli el becerileri ile ilgili etkinlikler, bunların duyurulması ve sergilenmesi, kütüphanenin oluşturulması, geliştirilmesi ve aktif olarak yararlanmalarının sağlanması, çevre turizm kulubü ve yaz kampları, halk oyunları ekipleri, sportif etkinlikler (masa tenisi, voleybol, futbol, basketbol, hentbol, badminton vb).
Bu etkinliklerin organize edilmesi amacıyla okuma salonu, hobi odaları, spor salonları ve benzeri ortamlar oluşturularak etkin kullanımı sağlanacak. Ayrıca, çocuk, genç, özürlü, kadın ve yaşlılar için yemek, piknik, konser gibi kuruluş dışı etkinlikler düzenlenecek. Halkın kuruluşları ziyareti sağlanarak, sohbet toplantıları, müzik dinletileri ve benzeri etkinlikler de gerekli onay alınarak hayata geçirilecek.

(CİHAN)


Güncel