Sigaradaki yüksek fiyat, kaçakçılığı arttırdı

30 Aralık 2010 - 15:12

Sigara fiyatlarının yüksekliği, bazı vatandaşların sigarayı bırakmasına vesile olurken, sektörde kaçakçılığı artırdığı ifade ediliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde akaryakıt kaçakçılığından sonra ikinci sırada sigara kaçakçılığı yer alıyor.

Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri ve Jandarma, bu yıl yüzbinlerce paket kaçak sigara ele geçirdi. Sigara kaçakçıları akla gelmedik yöntemlerle kaçak sigaraları yurda sokmaya çalışıyor. Yasal yollardan satılan sigara fiyatları pahalı olduğundan vatandaş kaçak sigarayı tercih ediyor. Tekel sigaralarının fiyatı 4 lira 25 kuruştan başlıyor ve 7,5 liraya kadar çıkıyor. Kaçak sigaranın fiyatları ise 1,5 liradan başlıyor ve 3,5 liraya kadar çıkıyor. Aradaki büyük fark, sigarayı bırakma yerine kimi vatandaşları kaçak sigaraya yönlendiriyor.

Sigara kaçakçıları genellikle hapis cezası almıyor. Göçün durmadığı, işsizliğin had safhada olduğu Van'da kaçak sigara, fakirlikten tercih ediliyor. Van'da bir ayda ele geçirilen 804 bin paket kaçak sigara 7 Aralık 2010'da bir halı sahada teşhir edilmişti. Operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 60 kişiden sadece bir kişi tutuklanırken, 59 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


(CİHAN)


Türkiye