'Şikayetvar.com' Türkiye’nin çukur haritasını çıkaracak

22 Eylül 2011 - 14:42

ANKARA - Tüketicilerin ve vatandaşların sorunlarını ilettiği internet sitelerinden 'Şikayetvar', Türkiye’de çukurlara son verecek mobil bir proje başlatıyor. Projenin, belediyelerin hizmet kalitesi üzerinde pozitif bir baskı oluşturması hedefleniyor.
'Belediyelere yönelik mobil şikayet uygulamasını' hizmete sunan şikayetvar.com, proje ile iPhone cep telefonu kullanıcılarının, çevrelerinde gördüğü aksaklıkları, harita üzerinden bulunduğu nokta belirlenerek, anında çekeceği görüntülerle, sikayetvar.com’da yayınlayacak.
Şikayetler, Şikayetvar’ın onayının ardından, ilgili belediyeye iletilerek sorun hakkında kullanıcıya bilgi verilecek. Şikayet konuları 'çukur, kaldırım, aydınlatma, kanalizasyon, çevre temizliği, imar problemleri, reklam ve pano' başlıkları altında toplanacak.
Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, Şikayetvar’ın yeni uygulamasıyla, belediyeler hakkında 1 yıl içerisinde 200 bin şikayet almayı hedeflediklerini belirtti. Deveci, konuyla ilgili, “Başlattığımız uygulama, kamunun şikayetlere duyarsız kalmasını önlemeyi amaçlıyor. Türkiye’nin her bölgesinden gelecek şikayetler ile artık Türkiye’de hangi belediye seçmenine hizmet veriyor, hangisi vermiyor gözler önüne serilecek. Kaliteli yaşamın şikayet memnuniyeti ile kazanılabileceğine inanıyoruz. Bir taraftan firma ve tüketicileri aynı platformda buluşturmaya devam ederken, şimdi buna belediyeleri de dahil ettik.” dedi.


(CİHAN)


Güncel