Silifke Sosyal Güvenlik Merkezi hizmete açıldı

30 Aralık 2009 - 17:14

Silifke Sosyal Güvenlik Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Saray Mahallesi'ndeki Sanatçılar sokakta hizmete giren Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılmasında emeği geçen Kaymakam Fatih Damatlar, Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Doğan ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Uçal Mavili'ye şükran plaketi verildi. Kaymakam Damatlar, Silifke dışında olduğu için plaketini onun adına Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Alp Alkan aldı.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, açılış töreninde yaptığı konuşmasında, dünyada hızlı bir değişim yaşandığını belirterek, Türkiye'nin de hızla gelişen, kalkınan ülkeler arasında yerini alabilmesi amacıyla da değişimlere ayak uydurduğunu kaydetti.

Hükümetin yaptığı çalışmalarda tüm sağlık kuruluşlarını Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandığını ifade eden Er, bu uygulamanın gelişmiş ülkelerde çok daha önceden uygulandığını, geç de Türkiye'nin de artık bu uygulamaya geçtiğini belirtti.

Bu uygulamanın sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu vurgulayan Er, Silifke Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılmasında emeği geçer herkese teşekkür ettiğini söyledi.

AK Parti Mersin Milletvekili Ömer İnan da Türkiye'de daha önce Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur olmak üzere üç başlı bir sistem olduğunu belirterek, tek çatı altında toplanılmasıyla da bu üç başlı sistemden kurtulduğunu kaydetti.

Bu uygulamaya yeni geçildiği için bir çok eksiklerin de olduğuna dikkat çeken İnan, bu eksiklerin de en kısa zamanda giderileceğini kaydedip, emeği geçenlere teşekkür etti.

Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel ise Mersin Sosyal Güvenlik il Müdürünün daha önce kendisini ziyaret edip, Silifke'de bu kurumun merkezini açabilmek için yer sıkıntısı çektiklerini kendilerine ilettiğini, yapılan araştırmalar neticesinde de Ticaret ve Sanayi Odası'nın eski binasının tahsis edildiğini söyledi.

Belediye olarak bu binanın tadilatını yaptıklarını anlatan Öngel, "Böylesine önemli bir hizmette belediye olarak katkımızın olması bizleri onurlandırdı. Dileğimiz, olmayan hizmetlerin de ilçemize getirilmesidir." dedi.

Mersin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mükremin Sürücü de konuşmasında, "Kurum olarak işlevlerimizi yerine getirmekte iki temel hedefimiz var. Birincisi etkin, verimli çalışan, şeffat bir Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturmak. İkinci hedefimiz ise vatandaş odaklı, güler yüzlü bir hizmet sunumunu tüm birimlerimizde gerçekleştirmektir." diye konuştu.

Sürücü, Silifke'de Sosyal Güvenlik Merkezinin açılmasında kendilerine destek olanlara da canı gönülden teşekkür ettiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilip, bina gezildi. Yoğun katılımın olduğu açılış törenine ise Mersin Esnaf Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, AK Parti Mersin İl Başkanı Fatih Kısa, AK Parti Silifke İlçe Başkanı Arslan Türe, Akdere Belediye Başkanı Şahin Akış, Narlıkuyu Belediye Başkanı Ali Okur, bazı köy muhtarları ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.


(CİHAN)


Türkiye