Şimşek'ten Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı girişimcilere Türkiye'ye yatırım daveti

16 Kasım 2012 - 13:25

İSTANBUL - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkelerinden şirketleri Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti. Şimşek, Türkiye'nin büyüme oranları, rekabet gücü ve yatırım kolaylığı ile MENA ülkeleri için çekim alanı olacağını vurguladı.

Mehmet Şimşek, Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'na konuk oldu. Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan'ın da katıldığı forumda söz alan Şimşek, "MENA ülkelerinin toplam 3 trilyon dolar milli geliri var. Türkiye'yi de bunlara dahil ederseniz 3,8 trilyon dolar gibi bir rakam ortada. Bu ülkelerin ihracatı 1,4 trilyon dolar. Bu ihracatın önemli bölümü hidro karbon alanında yani doğalgaz ve petrol alanında. Burada petrolün 900 milyar dolar büyüklüğü var. " ifadelerini kullandı.

MENA ülkelerinin ithalatının 844 milyar dolara denk geldiğini aktaran Şimşek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bu ülkelere ihracatı 32 milyar dolar. İthalatı da 20 milyar dolar. Burada daha gayretli olmalıyız. MENA ile Türkiye'nin ticareti arttı, ama yine de gerilerde. İhracat adına iyi bir ivme var. 10 sene evvel yüzde 12-13 dolaylarında idi, şu an yüzde 30 dolaylarında. MENA, 9 sene içinde 546 milyar dolar uluslararası yatırım çekti, 22,1 milyar dolar da yatırım yaptı. Burada Türkiye'ye yönelim var. MENA'dan ülkemize yapılan yatırım 14 milyar dolar. Ülkemizden MENA'ya yapılan yatırım ise 3,9 milyar dolar. Burada önemli noksanlar var. Tipik olarak bunlar 9-10 senelik rakamlar değil; senelik rakamlar olmalı."

MENA ülkelerinin büyük şirketlerine yatırımlarında temkinli ve duyarlı olmayı öneren Şimşek, "Bakın FED'in bilançosu 2 trilyon dolar arttı. Yani ilave olarak 2 trilyon dolar para üretti. Avrupa Merkez Bankası para basmadığını iddia ediyor ama bilançosu 2,5 trilyon dolar genişledi. Bunlar 5 sene içinde oluyor. Buna mukabil Türkiye'ye bakın bilanço artışı sıfıra yakın. Kuşku yok bu bizim için önemli bir artı." ifadelerini kullandı.

İMKB'nin uluslararası yatırımcıdan büyük ilgi gördüğünü anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

"Ama MENA ülkelerinden girişler pek yok. Burada Arap yatırımcılar toplam yatırımcıların yüzde 3'üne tekabül ediyor. Hisse senedi adına 7,7 milyar dolardan söz ediyoruz. Şu ortada Türkiye'nin borsaları diğer borsalara göre büyük olup derinliği vardır, likidite çoktur. Bu sektörde de çok yatırım yapılabilir. Türkiye, yatırım adına çekici bir ülke. Bir defa Merkez Bankası para basmıyor. Bunun yanında Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) 10 senede 3 kat büyüyüp 800 milyar doları buldu. Türkiye'de bir iç piyasa var. Piyasanın yüzde 70-75'i tüketime dayanıyor. Ülke ekonomisinin temel itici gücü büyüme. MENA ülkeleri için Türkiye iyi bir market."

Türkiye'nin ekonomiyi rayına oturttuğunu, rekabet gücünü artırdığını belirten Mehmet Şimşek, ülkede şu an 21 bin şirketin yatırımı bulunduğunu, ancak bu sayının yeterli olmadığını dile getirdi. Yatırımcıların lirada volatiliteden (oynama) kaygılı olduğuna temas eden Şimşek, girişimcilere, "Kaygıları bir yana bırakın. Liraya bağlı olarak kaybınız olmayacaktır. Bakın liranın reel değeri bile artıyor. Tabii biz yine de volatilitenin minimum seviyelerde olmasını tercih ederiz." şeklinde seslendi.

Şimşek, son olarak Arap yatırımcılara, yeni ortaklıklarda bulunmayı teklif etti.

Öte yandan Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'nda İMKB ile muhatabı Libya borsası arasında bir güç birliği anlaşması parafe edildi.

(CİHAN)


Ekonomi