Sokak hayvanları modern evlerine kavuşuyor

28 Mart 2012 - 10:44

YOZGAT - Yozgat Belediyesi tarafından ihalesi yapılarak kısa süre önce yapımına başlanan hayvan barınağı inşaatı tamamlanıyor. 20 dekar alan üzerine kurulu barınakta, başıboş sakak hayvanları, kedi ve köpeklerin burada iyileştirme ve bakım işleri yapılacak. Çok fonksiyonlu olarak kullanılacak hayvan barınağında, şehirdeki başıboş hayvanların kısırlaştırılması, bakımı, tedavisi ve barınmaları gerçekleştirilecek.

Bütün veterinerlik hizmetlerinin verileceği modern donanımlı Hayvan Barınağı ve Bakım Merkezi, toplam 20 dekar alana sahip ve 400 hayvan kapasiteli olacak. Karantina odası, özel bakım odası, hamile ve yavrular için oda, gıda deposu, ameliyathane, veteriner odası, idari bürosu ve bekçi odasının yer alacağı barınakta 100 metrekarelik açık ve yarı açık bakım alanları da bulunacak. Dönüşümlü olarak kullanılacak barınakta tedavileri kısa süre içinde yapılacak olan hayvanlar, daha sonra alındıkları ortama bırakılacak.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, karla kaplı hayvan barınağında incelemelerde bulundu. Başkan Başer, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en modern hayvan barınağının Yozgat’a yapıldığını söyledi. Başer, "Türkiye’de en modern hayvan barınağını yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da yüzde 45 hibe desteğiyle kalanını da belediyemiz imkanları ile tamamladık. Burada yaklaşık 400’e yakın kedi ve köpeği barındırma imkanımız olacak. Sokak hayvanlarını topladıktan sonra aşılarını yaptıracağız. Gerekli tedavileri olacak. Kısırlaştırma işlemi yaptırıldıktan sonra uygun olanlar tekrar doğaya bırakılacak. Diğerler hayvanların da burada veteriner kontrolünde bakımları yapılacak. Hakikaten bunları canlı olarak düşünürsek olması gereken hizmetleri gerçekleştiriyoruz." dedi.

Belediye olarak, örnek bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Başer, ciddi anlamda başıboş kedi ve köpeklerin burada bütün bakımı, kısırlaştırılması, aşısı ve diğer işlemlerinin yapılacağını ifade etti. Başer, "Çevre ilçelerimizdeki sokak hayvanlarına da burada bakılacak. İlimizde bu yıl kış şartları ağır geçti. Karlar eridikten sonra buranın eksiklerini gidererek, birkaç ay içerisinde sokak kedi ve köpeklerini koyma imkanımız olacak. Buranın maliyeti 400 bin lira civarında oldu. Bu paranın yüzde 45’ini biz hibe olarak aldık, geri kalanını ise belediyemiz tarafından karşıladık." diye konuştu.


(CİHAN)


Güncel