Somalili öğrenciler Türkçe-Somalice sözlük hazırladı

05 Ekim 2013 - 10:46

ANTALYA - Somalili öğrenciler, Türkçe-Somalice sözlüğü tamamladı. Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okuyan 21 öğrenci, geçen yaz tatilinde ülkelerinde başladıkları çalışmayı şekillendirdi. Sözlüğün, geçen aylarda Mogadişu'da şehit olan Türk polisi Sinan Yılmaz'a ithaf edileceği belirtildi. Öncülüğünü okulun Somalili Öğrenci Grubu Başkanı Süleyman İbrahim'in yaptığı sözlük çalışması fikrinin, daha önce Kastamonu TÖMER'deki 10 aylık Türkçe kursunda ortaya çıktığı ifade edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Nadir Arslan, sözlük çalışmasını gönülden desteklediklerini söyledi. Somalili öğrencilerin, sözlüğü son haline gelmesi için önemli ölçüde şekillendirdiklerini belirten Arslan, kontrolden geçtikten sonra baskıya vereceklerini kaydetti: "Somalili öğrencilerimiz, iyi derece Arapça, İngilizce ve kendi dilleri Somalice biliyor. Okula başlamadan önce 10 ay TÖMER'de Türkçe kursu aldıkları için Türkçeleri de her geçen gün gelişiyor. Türkçe-Somalice sözlük çalışması yapmaları buna en güzel örnek. Sözlük çalışmasının öncülüğünü, Somalili Süleyman İbrahim isimli öğrencimiz yapıyor. Bu tür çalışmalar, Somali ile Türkiye arasında sözlüklerden gönül köprüsü kurulmasını sağlayacaktır."

Sözlüğün öncüsü İbrahim ise çalışmaya bu yaz tatilinde ülkesinde görevli sağlık, yol, yardım kuruluşları ve inşaat yapan Türk firmaları personelinin ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çekmemeleri düşüncesiyle başladığını söyledi. Arkadaşlarıyla birlikte yaz tatilinde önemli ölçüde tamamladıklarını anlatarak, Türkçe öğretmenlerinin kontrolünden geçtikten sonra basılacağını ifade etti: "Önümüzdeki günlerde baskıya vereceğimiz sözlük, Somali ile Türkiye arasında kelimelerle gönül köprüsü vazifesi görecek. İki ülke kardeşliğinin gelişmesinde kelimelerin öncü olacağına inanıyoruz. Arkadaşlarımla yedi aydır çalışma yapıyoruz. Arapça ve İngilizce bildiğimiz için sözlük hazırlamada zorlanmadık. Zorlandığımız kelime eşleştirmelerinde, arkadaş ve öğretmenlerimizden yardım aldık."

(CİHAN)


Güncel