Sosyal Demokratlar, aile birleşimi dil sınavında değişiklik istiyor

12 Kasım 2013 - 15:27

BERLİN - Almanya'da ederal seçimlerden 50 gün sonra henüz bir hükümet kurulamazken, seçimin galibi Hıristiyan Birlik Parti (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) koalisyon müzakereleri devam ediyor.

Koalisyon görüşmesi çevresinden edilen bilgilere göre SPD, aile birleşimi yoluyla Almanya’ya gelmek için dil testine tabi tutulacaklara kolaylık getirmek istiyor. Buna göre Sosyal Demokratlar, bu zamana kadar önce sınavı geçmek ve sonrasında vizeye başvurmak yerine, evlilik yoluyla Almanya’ya gelecekler için önce vize başvurusunun yapılmasını ardından da sınava girmelerini talep ediyor.

Yeni koalisyonun nasıl bir şekil alacağı da yavaş yavaş belirginleşiyor. Basına yansıyan bilgilere göre taraflar bazı konularda ve bakanlıkların dağılımı konusunda anlaşma sağladı.

Buna göre SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel Başbakan Yardımcısı olacak. Bunun dışında Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı iki parti arasında dağıtılacak. Dışişleri’ni bir partinin alması durumunda Savunma Bakanlığı’nı diğer parti alacak.

Aynı şekilde İçişleri ve Adalet Bakanlığı da iki parti arasında paylaşılacak ve İçişleri Bakanlığı’nı alan parti Adalet Bakanlığı’nı diğer tarafa bırakacak.

(CİHAN)


Dünya