STK'lar Patnos'a fakülte istiyor

30 Aralık 2010 - 19:13

Ağrı'nın Patnos ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkanları yaptıkları ortak açıklamada, nüfusu 100 bine ulaşan Patnos'ta 4 yıllık fakülte yapılmasının şart olduğunu bildirdi.

Patnos Esnaf ve Sanatkâr Odası (PESO) Başkanı Faruk Çınarkaya, Patnos Genç İşadamları Derneği Başkanı (PAGİAD) Mustafa Açık, Patnos Eğitims Sever Öğretmenler Derneği (PESÖDER) Başkanı Hacı Işıtan, düzenledikleri ortak basın toplantısında ilçenin yüksekokul eğitimi konusunda geri kaldığını belirtti.

Toplantıda ilk olarak konuşan PESO Başkanı Faruk Çınarkaya, ilçeye Anadolu ve ticaret meslek liselerinin yanı sıra 4 yıllık fakültenin de açılması gerektiğini söyledi.

Bu yıl yaptırılan lise ve ilköğretim okulları ile açılması düşünülen fen lisesinin Patnos adına gurur verici olduğunu kaydeden Çınarkaya, 4 yıllık fakültenin de açılmasının da ilçeye büyük yararlar sağlayacağına değindi.

Patnos'un 100 bine yaklaşan nüfusu ile fakülteyi hak eden bir ilçe olduğunu dile getiren Çınarkaya, "İlçede bir fakültenin ya da bir yüksekokulun olmaması, gerçekten utanç verici. Biz STK'lar olarak, artık öğrencilerimizin dışarılarda okumasını istemiyoruz. Her geçen gün büyüyen, ilçemize bir fakültenin kurulmasını istiyoruz. " diye konuştu.

Daha sonra söz alan Patnos Genç İşadamları Derneği (PAGİAD) Başkanı Mustafa Açık ise açılacak fakültenin ilçeye birçok konuda yarar sağlayacağını belirtti. Bu konuda çaba sarf eden tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Açık, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde eğitim ve öğretim alanında yapılan bu tür çalışmalar, özellikle ekonomik açıdan sıkıntı çeken ailelerin çocuklarına okuma fırsatı verecektir.

Patnos Eğitim Sever Öğretmenler Derneği (PESÖDER) Başkanı Hacı Işıtan da Eğitim-öğretim alanında sadece ilköğretim ve lise ile yetinmediklerini ilçenin kalkınması için fakülte kurulmasına ihtiyaç hissettiklerini söyledi. Gelir düzeyi düşük aile çocuklarının okumak için başka şehirlere gitmesinin ailelerini sıkıntıya soktuğunu ifade eden Işıtan, ilçeye fakülte açılmasının hem esnafa hem de vatandaşlara her yönden olumlu katkılar sağlayacağını belirtti.


(CİHAN)


Türkiye