Sudanlılar altyapı ve tarımda Türk müteşebbisleri bekliyor

17 Nisan 2011 - 14:16

AFYONKARAHİSAR - Sudan'ın başkenti Hartum ve çevresi kalkınma ajansından sorumlu Devlet Bakanı Mahi Halafallah ile görüşen İscehisar Mermerciler ve İşadamları Derneği (İSMİAD) üyesi iş adamları, Sudan'daki altyapı ve inşaat projelerine sektörel katkıda bulunmak istediklerini belirtti.
Teklifi büyük bir memnuniyetle kabul eden Sudanlı katılımcılar ve Bakan, Sudan'ın özellikle altyapı ve tarım konusunda Türkiye'nin desteğini beklediğini ifade etti.

İSMİAD üyesi iş adamları, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) tarafından Antalya Harrington Resort Otel'de düzenlenen 'Türkiye Sudan Ticaret Köprüsü' programına katıldı. Programda, İSMİAD üyesi iş adamları, Sudanlı Bakan Halafallah ile görüştü.
İşbirliğinin yolunun, Türk iş adamlarının Sudan'ı ziyareti ve teşvikleri yerinde görmeleri gerektiğini belirten Bakan Halafallah, yatırım ve fabrika kurulumu gibi alanlarda pek çok yabancı yatırımcının Sudan'a geldiğini, ancak güçlü kardeşlik bağlarına sahip olan Türk yatırımcının tercih edildiğini söyledi.
Sudanlı katılımcılar ise yarı işlenmiş mermerin ülkeye girişinin daha kolay ve ucuz olduğunu, özellikle renkli mermer çeşitlerinin tercih edildiğini belirterek, İscehisarlı mermercileri Sudan'a davet ettiler.

Programa katılan iş adamları, Sudan'ın, Afrika'daki en bakir ve işlenmeye müsait ülke olduğunu belirterek, Afrika pazarına giriş konumunda olmasından dolayı tercih edildiğini söylediler. Dernek olarak Sudan ziyareti yapabileceklerini söyleyen İSMİAD Başkanı Ali Genelioğlu, Türk yatırımcılarına Sudan pazarına sahip çıkmaları tavsiyesinde bulundu.
Yurt dışı pazarların önemine dikkat çeken Başkan Genelioğlu, kriz döneminde en önemli yurt dışı gelir kaynağının Afrika pazarı olduğunu, bu pazarın halen değerlendirilmesi gereken bir pazar olarak Türk iş adamlarını beklediğini söyledi.

(CİHAN)


Ekonomi