'Sultan II. Abdülhamit Han' isimli tiyatro, Adıyaman'da sahnelendi

22 Şubat 2013 - 17:26

ADIYAMAN - Adıyaman Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen 'Sultan II. Abdülhamit Han' isimli tiyatro oyununu Adıyaman Üniversitesi’nde sahnelendi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda Sultan II. Abdülhamit'in vefatının 95. yılı münasebetiyle düzenlenen etkinliği Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, akademik-idari personel ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş izledi.

Yönetmenliğini Mustafa Doğan'ın yaptığı oyun, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Adıyaman Belediyesi Şehir Tiyatrosu öğretmenlerinin rol aldığı, 2 perde ve 9 bölümden oluşan oyunda dram ve trajedi sahneleri yer aldı. Oyunda, Sultan II. Abdülhamit'in padişahlığının son dönemlerinden bazı önemli kesitler sunuldu.

Etkinliğin ardından bir kapanış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Kaderi yazanlar milletlerin kendileridir. Toplumumuzun her zaman çalışması ve kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bize, ihanet ve entrikalar içerisinde olmamak ve birbirimizi sevmek düşmektedir. Eğer kaderimizi tekrar tekrar tiyatro oyununda anlatıldığı gibi yaşamak istemiyorsak, kendimizle dost olmak istiyorsak her zaman ilmen çalışmamız gerekiyor. İlmi uygulayarak çalışmamız gerekiyor. Uygulamasını yaptığımız ilmi hazmetmemiz, ondan sonuçlar çıkartarak dünya çapında en iyi, en öne çıkan sonuçları üreterek ilerlememiz gerekiyor.” dedi. Gönüllü, oyunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise belediye olarak birçok hizmetlere imza attıklarını kaydederek, Abdülhamit’te ders çıkartılması gereken birçok mesajın bulunduğunu ifade etti. Necip Büyükaslan, Osmanlının son döneminde nasıl bir sürecin yaşandığı, Sultan II. Abdülhamit’in nasıl bir siyasetle 33 yıl boyunca bir karış vatan toprağını vermeden ve bir kişinin burnu kanamadan büyük bir siyasi dehayla bu ülkeyi yönettiğini söyledi.

(CİHAN)


Kültür Sanat