Sümer Tilmaç: Bir mankenin kaç koca değiştirdiğini bilen gençler, dünya çapında keman virtözü Suna Kan'ı tanımıyor

07 Mayıs 2010 - 18:12

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, gençlerin örnek sanatçıları tanıması için televizyon magazin programlarının seviyesinin ileri düzeye çekilmesi gerektiğini belirtti. Kültürel yozlaşmanın kendini her alanda göstermeye başladığını belirten oyuncu Tilmaç, gençlerin, ünlü bir manken ve bayan sanatçının 'kaç koca değiştirdiğini' bilmesine karşın dünyaca ünlü keman virtüözü Suna Kan'ı bilmediğini söyledi. Kişilerin özel hayatıyla ilgili dedi kodu kültürünün magazin olmadığını belirten Tilmaç, gençlerin ülkenin saygın sanatçılarının tanımaları için seviyeli programlara ihtiyacın olduğunu kaydetti. Tilmaç, magazin programlarının bayan bir sanatçının kaç koca değiştirdiğini sürekli gündeme getirerek insanların belliğine magazin diye hayat tarzı empoze etmeye çalıştığını belirtti.

Tilmaç, "Hiç kimse bir bayan sanatçının özel hayatında kaç kişiyle evlendiğini merak etmiyor. İnsanların merak duyguları harekete geçiriliyor. Ülkemizin dünya çapında yetiştirdiği keman virtüözü Suna Kan isimli hanımefendi bir sanatçımız var. Bugün gençlere Suna Kan kimdir biliyormuşsunuz diye sorsanız, çoğu bilmez. Ama aynı gençlere falan bayan manken veya sanatçı kaçıncı evliliğini yaptı dense bilirler. Suna Kan, dünya çapında keman sanatçısı. Bir gün bir etkinlik düzenledik ve Suna Kan Hanım'ı davet etmek için aradım. Suna Hanım, bizim şu tarifte bir etkinliğimiz sizi de aramızda görmek istiyoruz dedim. Suna Hanım bana şunu söyledi:Çok özür dilerim Sümer Bey, benim 3 yıllık planım dolu. Kusara bakmayan katılamayacağım. Suna Kan'ı dünya tanıyor, fakat biz tanımıyoruz. Bu nasıl yaman çelişki. " diye konuştu.

Dünya çapındaki sanatçıların değerinin bilinmesi için illa da ölmesi gerekmediğini belirten Tilmaç, gençlerin tiyatro ve sinemada ekol olmuş Gazaffer Özcan, Münir Ozkul, Sadri Alışık, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçetepe, Nejat Uygur, İhsan Yüce, Aşık Veysel Şatıroğlu ve Özay Gönlüm'ü çok iyi bilmesi gerektiğini kaydetti.

Tilmaç, gençlere sinema ve tiyatro sanatını sevdirmek için haftanın 3 günü Antalya'nın Serik ilçesi Karadayı beldesi Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Sanat Merkezi Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde 46 yıllık birikimimi gençlerle paylaştığını dile getirdi.


(CİHAN)


Magazin