Sümer Tilmaç: Çocukları özgüvenli yetiştirmek önemli

21 Mayıs 2010 - 20:24

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, kendine özgüveni tam olan bir öğrencinin hayatta her zorluğunu başarıyla aşabileceğini belirtti.

Günümüz gençliğinin en büyük sıkıntısının kendine özgüvenlerinin tam olmaması olduğunu belirten Sümer Tilmaç, 0-6 yaş grubu çocuklarının eğitime özel önem verilerek karakter oluşumu ve özgüvenlerinin bu yaşta sağlanması gerektiğini ifade etti.

Ünlü oyuncu Antalya'nın Serik ilçesi Karadayı Beldesi Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Sanat Okulu Sadri Alışık Sanat Merkezi'nde her hafta gençlerle Yeşilçam anılarını anlatmaya devam ediyor.

Tilmaç, Antalya'nın değişik ilçelerinden gelen öğrencilerle Sadri Alışık Sanat Merkezi'nde sohbet ederek Yeşilçam'da yaşadığı 45 yıllık sanat hayatıyla ilgili anılarını payklaştı. 16 yaşında Antalya'dan İstanbul'a sanatçı olmak için gittiğini belirten Tilmaç, profesyonel tiyatroculuğa Gazanfer Özcan ve Münir Özkul'la adım attığını söyledi. Tilmaç, "Hayatta kendine özgüveni olan bir öğrencinin başaramayacağı ve aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bir işi başarmanın yolu inanmaktan geçer. Bir meslekte zirve olmanın yolu azim ve gayrettir. Su damlaları azimle mermeri deliyor. Yeter ki pes etmeyelim. Anne ve babalarda çocuklarını yetiştirmede hassas olmalı. Çocuklarını pahalı oyuncak haline getirmemeli. Çocuğunun kendi ayakları üzerinde durmasına imkan sağlamalı. Aşırı merhametten maraz doğar. Benim lise de matematik dersim hiç iyi değildi. Matematik dersini de hiç sevmedim. Fakat okullarda kimya laboratuvarları var. Kimya dersi öğretmenleri ama deney tüpü kırılır parçalanır diye deney yaptırmıyordu. Öğrenci deney tüpünü kırmadan nasıl bilgi sahibi olacak. Çocukluğumuzda bu yana hep yapamayız, edemeyiz ve başaramayız korkularıyla büyüdük. Bizim yabancılardan ne eksiğimiz var. Bizim çocuklarımız daha zeki ve akıllı. Yeter ki elinden tutulsun." diye konuştu.

Tilmaç, gençlerin meslek seçiminde özgür iradeleri ve vicdanının sesini dinlemesi gerektiğini belirtti. Öğrencilerin birilerinin tavsiyesi ve önerileriyle meslek seçimi yapması gerektiğinin altını çizen Tilmaç, sonra bir ömür boyu yapmak istediği mesleğin hayaliyle ve pişmanlığıyla huzursuz olacağını kaydetti.

Tilmaç, ülkede bazı değer yargılarının halen yerli yerine oturmadığını, eski kayınvalidesinin sürekli kendine 'tiyatro karın doyurmaz kendine adam gibi bir iş bul' dediğini aktardı.


(CİHAN)


Türkiye