Sümer Tilmaç: Engellilerin hayata tutunmada sigortaları sağlıklı bireylerdir

03 Aralık 2010 - 18:21

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, engellilerin hayata tutunmada sigortalarının sağlıklı bireyler olduğunu belirtti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'yle ilgili açıklama yapan ünlü oyuncu Sümer Tilmaç, dünyanın sevgi üzerine kurulu olduğunu, gönülden gelen sımsıcak sevginin aşılmaz denilen bütün engelleri aşmayı sağlayacağını kaydetti. Engellilerin, engellerini aşabilmesinde sağlıklı insanlara büyük görevler düştüğünü belirten Tilmaç, özürlülerin topluma kazandırılmasında sağlıklı bireylerin önemli payı olduğunu ifade etti. Engellilerin sorunlarının çözümünün her aşamasında toplumsal birlikteliğin zorunluluk arz ettiğini belirten ünlü oyuncu, sağlıklıyım diyen bir insanın her an özürlü olma ihtimali bulunduğunu kaydetti.

Özel Esma Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'nde eğitim ve öğretim gören 120 öğrenci ve velisi, Sümer Tilmaç'ın Antalya'nın ilçesi Serik'in Karadayı beldesinde yaptırdığı Melek Çiftliği Sadri Alışık Kültür Merkezi'ni gezdi. Engelli öğrenciler ve aileleri Tilmaç'la sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tilmaç, film ve dizi çekimlerinden fırsat buldukça dinlenmek için hemen İstanbul'dan Antalya'ya geldiğini belirtti. Çiftliğinin özürlülerin rehabilitasyonuna uygun olduğunu söyleyen Tilmaç, "Her sağlıklı birey özürlü kardeşinin elinden tutar, ona destek olursa engeller daha kolay aşılır. Hiçbirimizin yarın engelli olmayacağımıza dair bir garantimiz yok. Sevgimizi paylaşarak engelleri birlikte aşalım. Sevgi en büyük ilaç. Sorunlarımızdan kaçarak kurtulamayız. Sorunlarımızla yüzleştirsek çözüm buluruz. Yoksa yok sayarak çözüm bulamayız." diye konuştu.


(CİHAN)


Magazin