Sümer Tilmaç: Tiyatro eğitimi okul öncesine kadar inmeli

02 Mayıs 2010 - 20:06

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, çocukların kendilerine özgüven duygularının tam olması için küçük yaşta tiyatro ile tanıştırılması gerektiğini söyledi.

Çocuğun karakterinin oluşumunda 0-6 yaş grubunun çok önemli olduğunu belirten Sümer Tilmaç, bu yaştaki çocukların belleklerinin kamera gibi her şeyi kayıt altına aldıklarını ifade etti.

Gençlere tiyatro ve sinema sanatını sevdirmek için Antalya'nın Serik ilçesi Karadayı beldesinde bulunan Melek Çiftliği Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde gençlere haftanın 3 günü kurs verdiğini belirten Tilmaç, tiyatroyla küçük yaşta tanışan çocukların ileri de kendilerini ifade etmede zorluk çekmediğini kaydetti.

Tilmaç, "Tiyatro çocuklarda kendilerine karşı özgüven duygularının tam olmasını sağlar. Çocuklarımızı küçük yaşta tiyatroyla tanıştıralım. Aslında hayatın kendisi bir tiyatro oyunudur. Tiyatro, çocukların kendi meramlarını ifade etme imkanı oluşturur. Halen günümüzde belirli makamlara gelip te toplum içine çıkınca konuşamadan boncuk boncuk terleyen insanlar var. Beni tiyatro ve sinemayla tanıştıran yüce insan Münir Özkul'dur. Münir Özkul ise başlı başına bir ekol ve okuldur." diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin, 0-6 yaş grubu çocukların eğitimin ne kadar çok önemli olduğunu bildiği için 'okul öncesi eğitime' özel önem verdiğine dikkat çeken Tilmaç, tiyatro sanatının gelişmesi için çocukları okul öncesi eğitimden itibaren tiyatroyla tanıştırılması gerektiğine dikkat çekti.

0-6 ile 7-14 yaş grubu çocukların rol model seçimlerinin çok kuvvetli olduğunun altını çizen Tilmaç, başta sanatçılar olmak üzere toplum önünde bulunan kişilerin yemek kültüründen giyimine her alanda özel itina göstermesi gerektiğini vurguladı.


(CİHAN)


Magazin